پشتیبان من

خانواده و ضرورت تربیت جنسی فرزند

سوال جنسی

خانواده و ضرورت تربیت جنسی فرزند

تربیت جنسی

بی شک خانواده اولین تاثیر گذار در تربیت کودک است چرا که اولین محیط زندگی او است.موضوع تربیت جنسی کودکان از دغدغه های اصلی والدین است ان هم در این زمانه که تربیت به مراتب سخت تر شده. ریشه ی بسیاری از انحرافات جنسی در بزرگسالی از کودکی آغاز شده است، بنابراین ضرورت توجه به تربیت جنسی کودکان اهمیت می یابد. تربیت جنسی باید از همان مراحل اولیه زندگی انسان صورت گیرد.

چرا تربیت جنسی؟

اگر فرزند در سنین خردسالی نتواند رشد قابل قبولی داشته باشد انحرافات جنسی خود را به دوره ی نوجوانی وبعد جوانی خواهد رساند و هدف از تربیت جنسی به وجود اوردن شرایط مناسب برای رشد سالم با شناخت هویت جنسی است. تربیت صحیح، ‌باعث به وجود آمدن آگاهی صحیح و داشتن توقعات بجا از هویت جنسی کودکان می شود.

با وجود تمام عواملی که در تربیت فرزند اثر دارد نگرش های والدین ونوع تربیت انها با فرزند در شکل دهی هویت فرزند موثراست.لازم است که:

 1. والدین نه تنها از تبعیض جنسیتی بین دختر و پسر خودداری کنند، بلکه باید احساس ارزشمندی جنسیتی را به آنها منتقل کنند تا کودکان بتوانند به راحتی و بدون آرزوی داشتن جنسیت مخالف، به هویت جنسی خودشان دست یابند و بتوانند در آینده زنان و مردان کامل و با اعتماد به نفس باشند و نقش پدری و مادری خود را چه در خانواده وچه در اجتماع نیز به خوبی ایفا کنند.
 2. والدین باید نقش جنسیتی هر یک از فرزندان دختر یا پسر خود را به آنها آموزش داده تا هویت جنسی شان تقویت گردد و رفتارهای متناسب با جنسیتشان را بیاموزند.
روش پیشگیری از بروز رفتارهای ناشایست در کودکان
 1. خوداری از انجام عمل زناشویی در برابر فرزندان
 2.  اجازه گرفتن فرزندان برای ورود به اتاق والدین: خداوند دستور داده که کودکان هنگام ورود به اتاق پدر و مادر، باید از آنها اجازه بگیرند: «ای کسانی که ایمان آورده اید، باید بردگان و کودکان تان که به حد بلوغ نرسیده اند، در سه وقت از شما اجازه بگیرند: قبل از نماز صبح، در نیم روز، هنگامی که لباس های خود را بیرون می آورید و بعد از نماز عشاء. این سه هنگام، زمان خلوت کردن برای شماست. پس از آن، نه بر شما اشکالی وارد است، نه بر آنها که بر شما وارد شوند و آمد و شد کنند»
 3. خودداری از بوسیدن و در آغوش گرفتن کودکان نامحرم پس از سن معین و جداکردن تخت خواب.علی رغم این که در اسلام به محبت کردن، نوازش کردن و بوسیدن بچه ها سفارش شده، اما این رفتار، پس از سن معینی، از سوی افراد نامحرم با آنها منع می شود.

 

جلوگیری از بازی های جنسی

کودکان به دلیل کنجکاوی برای شناخت دنیای اطراف خود، نسبت به هرچیزی کنجکاو هستن. از جمله می خواهند بدن را کشف کنند. به خاطر همین به بازی هایی مثل دکتر بازی و مامان بازی روی می آورند. والدین وظیفه پیشگیری از بازی های جنسی کودکان دارند و باید مراقب باشند تا شرایط محیطی برای این نوع بازی برای کودکان فراهم نشود مثلا خودشون از بچه غافل نشوند وبه کارهای دیگه بپردازند که بچه از انها دور شود وبه بازی های این چنینی مشغول شود و اگر احیاناً این صحنه ها را مشاهده کردند، باید به صورت معقول، از بازی ها جلوگیری کنند. 

پاسخ دادن به پرسش های جنسی کودکان

سوال جنسی

برای کودک درباره مسائل جنسی، سؤالاتی مطرح است که می خواهد جواب درست همه آنها را پیدا کند. با توجه به مسائلی چون: رشد سنی کودکان، آگاهی از تولدهای پیاپی و اطلاع از رفت و آمدهای مادران به بیمارستان، مشاهده نوزادها و جلب توجه همه به آنان و به مادران شان در دوره پس از زایمان و میزان شکوفایی حس کنجکاوی کودکان، سئوالات شان در زمینه مسائل جنسی، متفاوت و متنوع است. نمونه هایی از این سؤالات، عبارتند از:

 بچه از کجا آمده است؟ چطور خداوند این نوزاد را به ما داد؟ چرا بچه از شکم مادر بیرون می آید؟ چرا بچه با من تفاوت دارد؟ چرا اجزای بدن ما، چرا شبیه هم نیستند؟

بعضی از پدران و مادران، از پاسخ دادن به این سؤالات طفره می روند و پرده پوشی می کنند و با تعابیری چون: این پرسش ها به تو نیامده! بزرگ می شوی، خودت می فهمی! بعداً برایت می گویم، بچه ها را ساکت می کنند و بعضی ها هم جواب های نادرست و خلاف واقع می دهند، مثل این که گفته می شود: خدا این بچه را از آسمان برای ما فرستاده! یا از بیمارستان خریدیم! کودک معمولاً می فهمد که این پاسخ ها، جواب درست سؤالات او نیستند و پدر و مادر او را فریب می دهند یا اینکه اگرهم باور کندبعدا دروغ بودن انرا متوجه میشود.

چند نکته در مورد پاسخ گویی درست به سوالات کودکان :

 1. در پاسخگویی به پرسش های جنسی کودکان، صراحت و شفافیت تا حدی باید باشد که ابهام های ذهنی آنها رفع شود.
 2. پاسخ ها نباید به هیچ وجه تحریک کننده باشند.
 3. در مواردی که یکی از والدین، توانایی پاسخگویی بهتری دارد، کودک به او ارجاع داده شود.
 4. حجب و حیا باید رعایت شود و در پاسخگویی، از پرده دری اجتناب گردد.
 5. از برخورد هیجانی یا نفرت انگیز با کودک دوری شود.
 6. جواب ها باید به قدر کفایت و قانع کننده باشند.
 7. در پاسخ دادن به رشد سنی و سطح فهم کودک باید توجه شود.

تأثیر گروه همسالان و دوستان بر کودک

تربیت جنسی

کودکان به علت عدم آگاهی به مشخصات دوست واقعی، اغلب دوستانی اتفاقی برای خود می گزینند. این وظیفه ی خطیرِ والدین است که کودکان را به سوی دوستان سالم راهنمائی کنند. کودکان از هفت سالگی، تحت تأثیر همسالان و دوستان خود واقع می شوند. هر چه سن کودکان بالاتر می رود و به نوجوانی و جوانی نزدیک تر می شوند، این تأثیرپذیری نیز به مراتب بیشتر می شود. از آنجا که، دوستی در دوران کودکی در سال های نوجوانی و جوانی نیز ادامه می یابد، والدین باید، دقت نمایند که کودکان خود را در چه محیط هایی وارد و با چه افرادی آشنا می شوند. گاهی اوقات کودکان به علت سهل انگاری والدین با کودکانی ارتباط برقرار می کنند که آنها را با انواع عکس های مستهجن و زننده و اطلاعات جنسی آشنا می کنند. این مسائل ذهن کودکان را به شدت مشوش و منحرف می کند. والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا آنها بتوانند عیوب و نواقص خود را در این مورد برطرف کنند، نواقصی که در اطلاعات و ارتباطات دوستانه به وجود آمده است. والدین باید به گونه ای عمل کنند، که بتوانند احساسات فرزندان خود را کنترل کنند و به آنها کمک کنند تا دوست خوب پیدا کنند و به اصلاح خویش بپردازند. مدرسه نیز می تواند به انحرافات جنسی کودکان دامن زند. ممکن است کودکان در مدرسه با هم کلاسی هایی آشنا شوند که از لحاظ اخلاقی، افرادی بی بند و بار هستند. این افراد لاابالی با صحبت های جنسی فکر کودکان را منحرف کرده و آنها را با اعمال جنسی آشنا می کنند و باعث می شوند که کودکان زودتر از زمان مقرر با این اعمال آشنا شوند. در نتیجه انحرافات جنسی در کودکان پدید می آید.

نظارت بر تماشای تلویزیون

برنامه کودک

در بسیاری از خانه ها تلویزیون مثل یکی از اعضای خانواده محسوب می شود که با بیدار شدن خانواده روشن و با خوابیدن آنها خاموش می شود، این در حالی است که رسانه ها نقش فعالی در تربیت جنسی کودک دارند و می توانند ارزش ها را به جای ضد ارزش ها در ذهن کودک جای دهند. ممکن است یک فیلم از نظر بزرگسال فقط جنبه سرگرمی داشته باشد، اما از نظر کودک، جدی و باورپذیر است. در بسیاری از سریال های ماهواره ای نداشتن صحنه های جنسی تنها شرط دیدن یا ندیدن یک برنامه است در حالی که کودک تمام مکالمات، رفتارها، پوشش ها و کلیت یک داستان عاشقانه را با هوشیاری می فهمد و به دنبال یافتن روابط میان آنهاست. والدین باید در تماشای برنامه های تلویزیونی دقت نظر کافی را داشته باشند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست