استایل پاور پک

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

100% پرداخت مطمئن!
فرق عشق و دوست داشتن

عشق واقعی یعنی چی؟

وقتی یه نگاهی به کتاب های شعر می کنیم یه عالمه شعر در وصف عاشق و معشوق میاد جلوی چشمامون مثلا:

عاشقی معشوق خود را دید و گفت:

دلو جان، در سر و کارت کردم        هر چیز که داشتم نثارت کردم

معشوقه با لبخند طعنه آمیزی به او گفت:

تو که باشی که کنی یا نکنی           آن من بودم که بی قرارت کردم

آیا عشق همون قلبیه که یه تیری درش فرو رفته و چند قطره خون هم روی زمین ریخته؟

یا پرواز به سمت کلبه محبتی است که مردی با اسب سفید بال داری معشوق را به سمت آن حرکت می دهد؟

دوست داشتن به چه معناست؟

فرق عشق و دوست داشتن چیه؟ اصلا آیا فرقی هم دارن یا نه؟

اصلا توی دین اسلام می تونیم عاشق کسی باشیم؟ گناه داره یا نداره؟

توی این مقاله میخوایم به همه ی این سوال ها پاسخ بدیم، پس همراه ما باشید.

عشق

اما برای اینکه بتونیم بحث رو راحت تر شروع کنیم بذارید  با یک سوال شروع کنیم:

فرق بین وابستگی و دلبستگی؟

سرچشمه وابستگی : عادته

سرچشمه دلبستگی: محبته

خیلی چیزها هستش که ما انسان ها به آن ها وابسته شدیم، اما ارزشی ندارند، مثل اون معتادی که می گوید به مواد مخدر عادت کرده است، ولی از آن متنفر است

الان شما یه میکروفون بردارید و در مورد مسئله زشت دروغ با مردم کوچه و خیابان در مورد اینکه دروغ خوب است یا بد مصاحبه کنید، هیچ کس به شما نمیگه که دروغ خوب است حتی اون کسی که شاید دین هم نداره نظرش همینه، اما همین فرد ممکن است در خانه و در ارتباطه خودش با اطرافیانش همان کار زشت رو بارها و بارها تکرارکنه.

خیلی از آدم ها به بد و زشت بودن رفتارهاشون آگاهی دارن، اما به آن عادت کرده یا وابسته شدن، پس وابستگی هنر زیادی نیست و اگر منظورمون از عشق این باشه، خیلی راحت می تونیم عاشق کسی باشیم.

بیاین با هم یه نگاه به زندگی هامون و روابطمون بندازیم، اگه دقیق نگاه کنیم می فهمیم که توی اون محبت های معمولی وابستگی هستش و توی اون عشق های  واقعی و معرکه دلبستگی، یعنی اینکه سرچشمه وابستگی محبت عادت است و سرچشمه دلبستگی محبت شناختی است.

اگه بخوایم فرق عشق و دوست داشتن رو ساده تر بگیم :

 •  محبت های ساده تنوع دارد، اما عشق تنوعی ندارد
 • دوست داشتن محدوده زمانی دارد، مثل اون دزدی که می گوید من هر چقدر هم آدم بدی باشم توی ماه رمضان دیگه دزدی نمی کنم، اما عاشق محدوده زمانی ندارد همیشه عاشق است. یا مثل اون عروس و دامادی که در روزهای اول زندگی مشترکشون تا عروس خانوم یه سرفه می کنه داماد با شتاب و عجله دست به سمت پارچ آب می برد و لیوان ابی برای عروس خانم می ریزد، عروس خانوم با محبت و احترام زیاد می گوید: شما چرا زحمت کشیدید؟ داماد جواب میده که خواهش می کنم وظیفه من است، جای شما بر سر بنده است و فلان. اما بعد سه سال همه ی این کارها و قول و قرار ها را فراموش کرده و ممکن است حتی کفشی هم به طرف همدیگه پرت کنن.
 • عاشق خیانت نمی کند، اما در دوست داشتن خیانت وجود دارد.
 • دوست داشتن یک طرفه وجود دارد، اما عشق یک طرفه نداریم.

به نظر شما آیا توی قلبی که به اندازه یک مشت دسته، درحالی که کینه، حسادت، دروغ، شهوت پرستی، تمایلات جنسی و خیلی چیزهای دیگه داخلش است، آیا میشه که خدا هم در این قلب جایی داشته باشه؟

فردی که تمایلات جنسی رو دوست داره و خدا رو هم دوست داره و توی مجلس امام حسین علیه السلام هم اشک می ریزه، این فرد نمی تونه اسم عاشق رو یدک بکشه.

اما برگردیم به اول بحث:

عشق واقعی یعنی چی؟

جالبه بدونید که کلمه ی عشق از «عَشَقَه» گرفته شده که نام گیاهی است، که ما بهش میگیم پیچک که معمولا گیاهان دیگر را تسخیر می کنه، به خاطر همین در معنای اصطلاحی عشق میگن:

«علاقه به شخصی یا شیئی، وقتی که به اوج شدت برسد، به گونه ای که وجود انسان را تسخیر کند و حاکم مطلق وجود او گردد، عشق نامیده می شود»

بیاید یه ذره فلسفیش کنیم:

«عشق یک منشا فطری دارد که در اثر شناخت انسان نسبت به خوبی های موجود در یک شخص یا یک شی و از سوی دیگر نقصان آن خوبی ها در وجود خود، حاصل می شود و هر چه این شناخت کامل تر شود، این علاقه بیشتر می شود تا جایی که انسان را وارد معرکه عشق می کند و انسان حاضر می شود برای به دست آوردن آن خوبی ها، همه هستی خود را فدا کند.»

پس عشق در مورد جنس مخالف، هرگاه مقدمه ای برای پیوند ازدواج شود و با یک نگاه خدایی همراه بشه، چیزی فراتر از یک علاقه و عشق ساده هستش. چونکه چند پله جلوتر از عشق ساده هستش.

حالا اگه همراه ما باشید این رو هم توضیح میدیدم که عشق خدایی چیه؟ عشق زمینی چیه؟ فرق بین عشق مجازی و حقیقی چیه؟ می تونیم عاشق کسی باشیم یا نه؟ یا اصلا میشه هم عاشق خدا بود و عاشق یکی دیگه یا نه؟

اما اجازه بدید قبلش در مورد توهم عاشقی صحبت کنیم، اینکه یه پسر یا دختری میگه من عاشقش شدم، دیوونش شدم، نمیتونم ولش کنم و از ذهنم دورش کنم و اینا، تکلیفش چی میشه؟

چیزی به نام توهم عاشقی

عشق، حقیقی است مجازی مگیر      این دم شیر است به بازی مگیر

بعضی از انسان ها هستند که عاشق واقعی نیستند و هر هوس بازی رو عشق می دانند و در واقع در توهم عشقی گیر کرده اند.

دو نمونه از توهم عشقی:

نمونه اول:

دختری می گفت که عاشق فلان شخص پسر بوده، ولی اون پسر قدر عشق وی را ندانست. در اصل باید گفت این دختر عاشق خودش بوده نه عاشق طرف مقابل، چرا که می گفت: قدر عشق من را ندانست.

یک عاشق هرگز برای معشوقش خط و نشان نمی کشد! عاشق اگر در عشق خود صادق باشد، خیانت نمی کند. یعنی عاشق واقعی فقط غرق در معشوقه.

نمونه دوم:

پسری برای مشاوره مراجعه کرده بود و می گفت آن قدر عاشقش هستم که به او گفته ام اگر حاضر نشود با من ازدواج کند و مرا رها کرده و دیگری را انتخاب کند، آبروی او را خواهم برد، زندگی اش را خراب خواهم کرد!

بدون تردید این شخص عاشق خود، بلکه خواسته های نفسانی خود می باشد، نه عاشق طرف مقابل، چون اگر عاشق او بود حاضر نبود آبروی او را ببرد تا خودش به آرامش برسد.

این پسر حاضر است طرف مقابل را له کند تا به خواسته و لذت خود برسد، در حالی که در عشق صادقانه و حقیقی ، عاشق خود را فدای معشوق می کند، نه این که معشوق را فدای خود نماید. اینجاست که فرق عشق و دوست داشتن معلوم میشه.

خوبه حالا که عشق توهمی رو توضیح دادیم بریم سراغ عشق حقیقی و مجازی و تعریف هاشون:

عشق حقیقی و مجازی

عشق 3 گونه است:

 1. عشق حقیقی
 2. عشق مجازی
 3. عشق کاذب
 1. عشق حقیقی: به اون عشقی گفته میشه که همه اون نکات مثبت و خوب رو به بهترین شکل داره، که با این تعریف فقط یک مصداق دارد و اون خداست که هرچه خوبان همه دارند او یک جا دارد. عشق واقعی یعنی عشق به خدا، عشق به هر چیزی که اون دوست داره، به هرچیزی که اون می پسنده. قران میگه : وَالذین آمنوا اشدُّ حُبَّا لِلّه ( سوره بقره آیه 165) اونها که ایمان آورده اند، خدا را بیشتر دوست دارند. اگه دقت کنید گفته شده اشد حبا یعنی عاشق واقعی باید همه چیزش را برای خداوند ایثار کند و هستی خویش را برای او در طبق اخلاص گذاشته، کشته ی او گردد.
 2. عشق مجازی: اگر من یک شخص یا یک چیز رو دوست داشته باشم به خاطر خدا، این میشه عشق مجازی، یعنی اگر به خاطر خدا باشه می تونیم عاشق کسی باشیم.مانند عشقی که حضرت یعقوب به فرزندش می ورزد و یا عشق و محبتی که خداوند بین زن و شوهر قرار داده است. عشق ورزیدن به ائمه هم از همین نوع است. پس اگه من همسرم یا فرزندم یا هرچیزی رو دوست دارم به خاطر خدا، این میشه عشق مجازی.چرا بهش میگن مجازی؟ به خاطر اینکه غیر مستقیم عاشق رو به سمت خدا می کشونه.
 3. عشق کاذب : عشقی که هدفش خاموش شدن غریزه جنسی و کام گرفتن از معشوق، یا هر چیز دیگه ای غیر از دوتای بالایی. تا وقتی که عاشق به خواسته ی خودش نرسد، دائما تشنه تر می شود و به قول خودش عاشق تر می شود، اما همین که خواسته اش برآورده می شود دیگر تمایلی به فرد نشان نمی دهد و به سراغ عشق کاذب دیگری می رود.

نظر اسلام در مورد عشق و دوست داشتن چیه؟

دوست داشتن از زیبا ترین چیزهایی است که توی زندگی های ماها جریان داره و اسلام هم روی این موضوع تاکید بسیاری داره. وحتی مارو به این عمل سفارش میکنه.

اما اون چیزی که در نظر اسلام بسیار مهم هستش اینه که دوست داشتن و عشق ورزیدن باید بدون هرگونه انحراف و عوارض نامطلوب فردی و اجتماعی باشه مثل علاقه ای که بین خواهر و برادر، بین همسران، بین والدین و فرزنداشون که اسلام تاکید زیادی به این نوع دوستی ها و عشق ورزیدن ها داره

یه مقدار بالاتر گفتیم که عشق حقیقی، عشق به خدا است و عشق های دیگر در صورتی درست است که رضای خدا همراهش باشد

پس اگر دوستی و عشق ورزیدن های من بدون هیچ کم و کاستی و اشتباهی باشه و اون چیزی باشه که خدا قوانینش رو مطرح کرده قطعا هیچ مشکلی نخواهد داشت

در ارتباط بین دو نامحرم هم همین قاعده هستش که نباید به حد و حدودی که خدا مشخص کرده تجاوز بشه که اگه اینجوری باشه، بدون وسوسه و هوس پیش میره و به اون عشق حقیقی تبدیل میشه

پس اگر بخوایم بگیم عشق واقعی  یعنی چی؟

میشه اینکه من باید تمام حد و حدود الهی یا قوانین الهی رو رعایت کنم تا تبدیل بشم به یک عاشق بی عیب و نقص. به خاطر اینکه از اون طرف خدا دلهای مارو به همدیگه نزدیک تر میکنه تا به جایی میرسه که جداشدنشون غیر ممکن میشه

شاید بپرسید چه ربطی به خدا داره؟

اتفاقا به کسی غیر از خدا مربوط نیست به خاطر اینکه تمام قوانین هستی رو اون نوشته و مارو هم اون خلق کرده، پس کسی با این دو ویژگی قطعا بهتر از من و شما می دونه که چی به نفعمون هست و چی به نفعمون نیست، اون می دونه که اگر راه درست رو که خودش مشخص کرده رو بریم قطعا به موفقیت میرسیم و اگر راه رو یه ذره هم کج بریم، هدفمون کامل نمیشه.

عشق واقعی یعنی عشق به خدا

می تونیم عاشق کسی باشیم؟ آیا عشق گناهه؟

عشق به جنس مخالف تا هنگامی که در حد احساس قلبی است و منجر به ابراز و روابط نامشروع نشده و در مسیر ازدواج و با نظارت خانواده ها و طبق قوانین  شرعی و عرفی باشد، از نظر اسلام هیچ مشکلی ندارد. ( شاید بگید ای بابا چقدر شرط داره، اگه این حرف رو بزنید قطعا عاشق واقعی نیستید، چون عاشق واقعی یعنی اطاعت از هرچه که معشوق می خواد بی برو برگرد)

اما عشق به 2 شکل در درون انسان بوجود می آید:

 1. عشقی که ریشه در زیبایی و صفات معنوی معشوق داره که باعث میشه فرد گرایش پیدا کنه و یا اصطلاحا عاشق بشه.
 2. یا اون عشقی که ریشه در شهوت و زیبایی و صفات ظاهری داره.

عشق در بسیاری از موارد از نوع دوم هستش که خیلی زود با ارضای شهوت خاموش میشه که همراه با لذت های جسمی و جنسی همراه هستش.

این عشق حتی اگر منجر به ازدواج هم بشه، اساس خانوادگی محکمی نداره، به خاطر اینکه اون آتش شهوت سریعا خاموش میشه و این زندگی رو به سردی میره به خاطر اینکه سرچشمه ی این عشق شهوت بود.

جمع بندی

عشق واقعی یعنی عشق به خدا

عشق مخصوص خداست و در یک دل دو معشوق نمی گنجد مگر اینکه آن عشق دوم هم در راستای عشق به خدا باشد مثل اینکه:

امام حسین علیه السلام به پدرش عرض که آیا خدا را دوست داری؟ امام علی علیه السلام فرمودند معلوم است که دوسش دارم، امام حسین علیه السلام پرسیدند آیا من را هم دوست داری؟ حضرت فرمودند تورا هم دوست دارم، امام حسین باز سوال کردند که چطور می تونیم عاشق کسی دیگر هم باشیم با اینکه یک دل و قلب داریم؟ ، امام علی علیه السلام فرمودند که من تورا به خاطر خدا دوست دارم.

خلاصه اینکه عاشق هرکسی و هرچیزی که میخوایم بشیم هیچ اشکالی نداره، به شرط اینکه حواسمون باشه این عشق به خاطر خدا باشه نه چیزه دیگه ای، واین شرط هم خیلی راحته، فقط باید توجه باشیم که هر قانونی که خدا گذاشته رو به خوبی اجرا کنیم چرا که اون کسی که مارو خلق کرده میدونه چی به نفع ما هستش.

برگرفته از کتاب رازهای ارتباط با جنس مخالف  که می تونید برای مطالعه بیشتر، این کتاب رو از فروشگاه پشتیبان من تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید