نحوه رفتار زن و شوهر درقرآن + 10 مورد شباهت با لباس

 

خیلی از ماها در ارتباط و نحوه درست رفتار با همسرمان مشکل داریم. حتی اگر همسر هم نداشته باشیم و در دوران مجردی به سر ببریم این مقاله می‌تواند برای ما مفید باشد چرا که خیلی از افراد اطرافمون، در بین اقوام و دربین دوستان باورهای اشتباهی نسبت به نحوه رفتار زن و شوهر به همدیگر را دارند. اما بریم ببینم خداوند در قرآن کریم درمورد این موضوع چیزی گفته است یا نه، خداوند در کتاب راهنما (قرآن کریم)  می‌فرماید:

هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ

خداوند در قرآن می‌فرماید: زن و شوهر مانند لباس همدیگر هستند.

رفتار زن و شوهر مانند لباس

 حالا قبل از این به سراغ ادامه مقاله بریم به جمله بالا فکر کنید. حتما با خود می‌گویید یعنی چی لباس، زن و شوهر اصلاً چه ربطی دارد. همه ما می‌دانیم که لباس جزء نیازهای ضروری انسان می‌باشد. مثل همسر که جزء نیازهای ضروری آدم هست. خب وقتی نیاز اول اکسیژن باشد و نیاز دوم آب و غذا نیاز سوم هم لباس و پوشاک باشد. قرآن هم همسر را به لباس تشبیه می‌کند. در ادامه به 10 مورد از نحوه رفتار زن و شوهر و شباهت‌ آن‌ها را به نسبت به لباس برایتان ذکر می‌کنیم تا آخر این مقاله حتما با ما همراه باشید.

1- عیب پوشی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که لباس برای ما آدما انجام می‌دهد عیب‌ها را می‌پوشاند. دقیقاً مثل همسر که هم باید آدم را زیباتر کند هم عیب‌ها را بپوشاند. پس نباید جلوی مادرزنمان یا مادرشوهرمان آبروی همسرمان را ببریم، در واقع آبروی زندگی خود را برده‌ایم.

2- رفتار مناسب

با تغییر آب و هوا جنس لباسمان هم فرق می‌کند، پس نحوه رفتارمان باید متناسب با با حالت همسرمان باشد. اگر عصبانی هست آرامش کنید اگر رابطه‌‎تان سرد شده شما گرمش کنید، باخود نگویید مگر ترموستاته!! یا اگه این کارو کنم پرو می‌شود. همسر یعنی سر شما و سر همسرتان با هم یکی شود. اگر همسرمان ناراحت بود، بازار بردن آب روی آتش هست خانوم‌ها عاشق بازار رفتن هستند حتی اگر خرید نکنند.

یک توصیه برادرانه همیشه سعی کنید یکی از اولویت‌های اصلی ازدواج‌‌تان اخلاق خوب باشد. که درباره با آن را در دوره آموزشی الفبای تفاهم به طور کامل توضیح داده‌ایم.

3- لطافت در رفتار با همسر

همۀ ما بعضی از لباس‌هایمان را خیلی دوست داریم چرا ؟؟ چون وقتی می‌پوشیم احساس راحتی می‌کنیم و حس خوشایندی داریم. داخل این لباس‌ها نرم و لطافت دارد چه خوبه که با همسرمان رفتارمان نرم و عاشقانه اما با غریبه سنگین و باوقار باشد. اما بلعکس لباس‌هایی هم هستند که ظاهرش نرم و لطیفه اما باطنش اوه اوه زبره و تنتان را می‌خورد. بعضی از همسران ظاهرشان شاید زیبا باشد اما اخلاق که دیگه برایتان نگویم. عین برج زهر مار می‌باشد.

4- محدودیت و مصونیت

لباس محدودیت میاورد اما مصونیت هم میاورد. مثل خانواده که آدم یک جاهایی محدود می‌کند اما آرامشش می‌ارزد به هزارتا ملاقات اجاره‌‌ای پر از شکاکیت و خیانت.

5- مهریه بالا

همیشه گران‌ترین لباس بهترین لباس نیست، مثل زنی که مهریش بالاست و مردی که خیلی پولداره هیچوقت این چیز‌ها ملاک نمی‌‎شوند برای شروع یک زند

خوب است بدانید که یکی از مشکلات جوانان برای ازدواج کردن ازدواج سفید می‌باشد که نحوه مقابله با آن را در مقاله ازدواج سفید یا همباشی  به طور کامل یاد داده‌ایم.

7- لباس عالم و همسر باکلاس

با لباس عالم کسی عالم نشده و با همسر باکلاس و پولدار کسی پولدار نشده است. یک ضرب المثل همیشگی هست که می‌گوید:

گیرم پدر تو باشد فاضل / ازفضل پدر تو را چه حاصل

8- حفاظت در رفتار با همسر

بعضی لباس‌ها هستند که حافظت زیادی لازم دارند. مثل بعضی از همسر‌ها در بعضی مسائل حساس هستند. نگویید تو باید همانی شوی که من می‌‌خواهم. ازدواج یعنی اینکه با تفاوت های همسرت راه بیایید نه اینکه بخواهید او را شبیه خود کنید.

9- همسر جلف و لباس جلف

لباس‌های مضحک و جلف آدمای جلف و مضحک را به خودش جذب می‌کند. همسرانی که حیا ندارند و جلف هستند آدم‌های بی‌حیا و جلف را به خود جذب می‌کنند. حالا یا با رفتارش یا با صحبت کردنشان.

10- مراقبت رفتار همسر

لباس که می‌خرید فروشنده می‌گوید حتماً با آب سرد شسته شود، با اتو بخار اتو شود، و به جایی هم گیر نکند که خراب می‌شود. با خودم گفتم وقتی یک لباس اینقدر مراقبت می‌خواهد چطور ما به همسرمان بی‌توجهی می‌کنیم. بله همسر هم مراقبت‌های خودش را دارد وقتی لباسمان به یک جایی گیر کرد محکم نمی‌کشیم که پاره شود آرام آن قسمت لباس را آزاد می‌کنید که مبادا لباسمان نخ ریش شود. وقتی همسرمان هم در جمع بهش انتقاد می‌کنند، و تیکه می‌اندازند ما نباید بگوییم بابا داخل خونه هم همینطوری رفتار می‌کند. نباید نمکی بر روی زخم همسرمان شویم.

نتیجه گیری امام زمان علیه السلام

کلام آخر

بعد از خرید لباس نمی‌شود آن را بی‌مصرف گذاشت. کتاب راهنما می‌گوید ثمره ازدواج آرامش می‌باشد. اگر به آرامش نرسیده باشم حتماً همسرم را بی‌مصرف گذاشته‌ام. اگر فکر می‌کنید همسران در لباس شباهت‌های دیگری باهم دارند که ما از آن غافل شدیم در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. پشتیبان هم در زندگی باشید خدا نگهدار.

دیدگاهتان را بنویسید