شرح دعای روز دوم ماه رمضان

شرح دعای روز دوم ماه رمضان در 4 فراز: 1. رضایت خدا 2. اثر خشم خدا در نعمت ها 3. اهمیت قرائت قران 4. کریم بودن خداوند

دعای روز دوم‏:

«اللَّهُمَّ قَرِّبْنِي فِيهِ إِلَى مَرْضَاتِكَ وَ جَنِّبْنِي فِيهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ وَ وَفِّقْنِي فِيهِ لِقِرَاءَةِ آيَاتِكَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ»

ترجمه: خدايا مرا در اين روز به رضا و خشنوديت نزديك ساز و از خشم و غضبت دور ساز  و براى قرائت آيات قرآنت موفق گردان به حق رحمتت اى مهربان ترين مهربانان عالم!

رمضان

شرح فراز اول دعای روز دوم ماه رمضان

«اللَّهُمَّ قَرِّبْنِي فِيهِ إِلَى مَرْضَاتِكَ» خدايا مرا در اين روز به رضا و خشنوديت نزديك ساز!

رضوان الله اکبر

در این فراز انسان از خداوند می خواهد تا او را به انجام دادن آن چه موجب رضایت خداوند می شود نزدیک گرداند. یعنی اسباب اعمال صالح و خالص را برای او مهیّا سازد و به تعبیر دقیق تر به او «توفیق» دهد.

خداوند با رحمت های گوناگونی که به انسان دارد زمینه ی خوب بودن را در سطحی گسترده برای انسان مهیّا می کند؛ این انسان است که باید از این همه رحمت درست استفاده نماید و برای این درست عمل کردن نیاز داریم به توفیق هایی که از جانب خدا و معصومین به ما عرضه می شود.

رسیدن به رضایت خداوند بالاترین غایت و هدفی است که هر انسانی آن را باید پی بگیرد. قرآن رضایت خداوند را بزرگتر از بهشت می داند.

همان طور که امام علی علیه السلام می فرمایند:

عبادت خدا به سه شکل است:

1.   آنها که خدا را به خاطر رسیدن به بهشت عبادت می کنند – که این عبادت تاجران است.

2.   آنها که خدا را از ترس عذاب او عبادت می کنند – این عبادت بردگان است.

3.   آنها که خدا را به خاطر این که شایسته ی پرستش است عبادت می کنند – این عبادت آزادگان است.

«وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها وَ مَساكِنَ طَيِّبَةً في‏ جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ» (توبه: 72)

ممکن است کسانی وارد بهشت شوند و در پایین ترین قسمت آن جای گیرند ولی خداوند از آنان دلِ خوشی نداشته باشد. چنانچه در حدیث است کسی که غیبت کند و گناهی دیگر نداشته باشد اگر خداوند او را روز قیامت ببخشد وارد بهشت می شود ولی خداوند با او سخن نمی گوید.

شرح فراز دوم دعای روز دوم ماه رمضان

«جَنِّبْنِي فِيهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ» و از خشم و غضبت دور ساز!

آثار طبیعی خشم خداوند بر نعمات

خشم خداوند موجب می شود تا نعمت های خداوند برای انسان تبدیل به نقمت و عذاب شود. پیامبر اسلام صلى الله عليه و آله  به عنوان بزرگترین نعمت و آیت بزرگ الهی برای آن ها که به او کافر شدند و یا منافقانه اظهار ایمان کردند بزرگ ترین عذاب شد.

وقتی باران بر لجنزار ببارد بوی تعفن آن بیشتر منتشر می گردد. برخورد ناصحیح با نعمت های خداوند و پاس نداشتن آن ها سبب خشم خداوند می شود و این خشم اثر تکوینی و عکس العمل طبیعی برخورد ناصحیح با نعمت ها است. شما وقتی از ماشین درست استفاده نکنید با تصادفی که می کنید، نعمت ماشین را برای خودت تبدیل به نقمت و عذاب نموده اید و این اثر خشم خداوند است.

در این فراز انسان از خداوند می خواهد تا توفیق پیدا کند تا از نعمت ها آن گونه که رضایت خداوند است استفاده کند زیرا در غیر این صورت خشم طبیعت در امور مادی و خشم ملائک در امور غیر مادی دامنش را خواهد گرفت.

آنهایی که استفاده ی صحیح را از مواهب مادی و معنوی نداشته باشند، زندگی سخت و مرگ سخت تری خواهند داشت، فرشتگان به هنگامی که جانشان را می گیرند بر پشت و روی آن ها خواهند زد زیرا آن ها به دنبال خشم خداوند بوده و از تبعیت رضوان خداوند اکراه داشته اند.

«فَكَيْفَ إِذَا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلَئكَةُ يَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَ أَدْبَارَهُمْ ذَالِكَ بِأَنَّهُمُ اتَّبَعُواْ مَا أَسْخَطَ اللَّهَ وَ كَرِهُواْ رِضْوَانَهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ» (محمد: 27 و 28)

شرح فراز سوم دعای روز دوم ماه رمضان

«وَفِّقْنِي فِيهِ لِقِرَاءَةِ آيَاتِكَ» و  من را براى قرائت آيات قرآنت موفق گردان!

اهمیت قرائت قرآن

«قرآن» به معنای خواندنی است. قرآن نام کتابی است که هیچ وقت از خواندنی بودن ساقط نمی شود. هر کتابی با چند بار خواندن دیگر خواندنی نیست. ولی قرآن برای همه ی انسان ها از پایین ترین مراتب ایمان تا بالا ترین آن ها، در دنیا و در آخرت و بهشت نه تنها همچنان خواندی است بلکه همه ی رشدها هم با همین خواندن تحقق پیدا می کند زیرا در آخرت به انسان گفته می شود: « اقْرَأْ وَ ارْق» (کافی: 2/606) بخوان و بالا برو.

در ماه مبارک رمضان هر آیه قرآن برابر با ختم کل قرآن در غیر این ماه ثواب دارد. این مصداق بزرگی از ضیافت خداوند است. قرآن می فرماید:« فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن‏» (مزمل: 20) هر آنچه ممکن است از قرآن بخوانید.» از آیه به خوبی برداشت می شود که برای تلاوت قرآن نیاز به وقت زیاد نیست؛ اگر مثلا یک دقیقه وقت دارید که بتوانید تنها چند آیه از قرآن را بخوانید این کار را بکنید. قرآن کوچکی را با خود همراه داشته باشید و از اندک فرصت های شبانه روز خود استفاده کنید و قرآن را تلاوت کنید. آرام آرام آن چنان آیات الهی به جان شما می نشیند و تصورش را هم نمی توانید بکنید و در ضمن از بسیاری از گناهان گوش و زبان هم ایمن خواهید شد زیرا عطش تلاوت

نمی گذارد شما فرصتی برای گفتن ها و شنیدن های غفلت زا داشت باشید.

ماه مبارک رمضان بهار قرآن است در این ماه به خصوص تلاوت سوره ی قدر به تعداد هزار مرتبه در هر شب این ماه، به خصوص شب های قدر توصیه شده است.

شرح فراز چهارم

«بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ» به حق رحمتت اى مهربان ترين مهربانان عالم!

چون خداوند ارحم الراحمین است، بنده این جسارت و امید را پیدا می کند تا از او هرچه می خواهد بخواهد. و الا هر کریمی دارای ظرفیت محدودی برای برآوردن خواسته دیگران است حتی پیامبر اسلام (صلى الله عليه و آله) هم به فقرا می فرمودند: امکانات ما همین مقدار است خداوند شما را بی نیاز کند. هیچ کریمی نمی تواند کسی را بی نیاز کند جز خداوند زیرا او از همه ی رحم آوردنگان، مهربان تر است.

ارحم الراحمین بودن خداوند جای هر گونه نا امیدی را بسته است. تنها کسانی نا امید می شوند که معتقد به «ارحم الراحمین» بودن خداوند نباشند. قرآن تنها کفار را نا امید می داند. حضرت یعقوب به پسرانش گفت: « در جستجوی یوسف باشید و از رحمت خداوند نا امید نشوید زیرا تنها گروه کافران از رحمت خداوند نا امید می گردند: «لا يَيْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْكافِرُونَ» (یوسف: 87)

اگر وقت بیشتری داری و دوست داری بیشتر مطالعه کنی می تونی شرح دعای روز اول ماه رمضان رو مطالعه کنی.

دیدگاهتان را بنویسید