زندیگنامه امام جعفر صادق علیه السلام | راستگوترین ائمه اطهار

شهادت امام صادق علیه السلام

در این مقاله می‌خواهیم از بیوگرافی راستگوترین امام شیعیان، برای شما صحبت کنیم. زندیگنامه امام جعفر صادق علیه السلام، امامی که از اسمش پیداست بسیار صادق و راستگو می‌باشد.

حالا شاید با جستجوهایی مثل، امام جعفر صادق علیه السلام کیست؟ یا اینکه در کجا به دنیا آمده است؟ یا اینکه امام ششم شیعیان کیست؟ به این صفحه رسیده‌اید. شاید هم از آن دسته افرادی هستید که دنبال بیوگرافی ائمه اطهار می‌گردید. باید بگم که به صفحه درستی وارد شده‌اید. ما در این مقاله می‌خواهیم نگاهی متفاوت به بیوگرافی امام جعفرصادق علیه السلام داشته باشیم.

توجه کنید! این محتوا را به سبک تیم پشتیبان من نوشته‌ایم. حتما با خودتان می‌گویید یعنی چه؟ ما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را بخوانید تا بهتر متوجه حرف بنده شوید. 🙂

با ما همراه باشید…

نسب‌های امام صادق علیه السلام

هرکدام از ما برای خودمان اقوام و خویشاوندانی داریم. ائمه اطهار نه تنها از این موضوع مستثناء نیستند، بلکه ذریه پاک این خاندان باید در سراسر عالم گسترش پیدا کند. در ادامه اقوام درجه یک امام صادق (ع) برای شما شرح داده‌ایم.

پدر امام صادق (ع)

نام پدر حضرت امام محمد باقر علیه السلام می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ای که در مورد پدر امام جعفر صادق علیه السلام آماده کرده‌ایم را حتما بخوانید.

مادر امام صادق (ع)

اسم مادر حضرت فاطمه نام دارد. کنیه مادر امام اُم فروه می‌باشد. بانو فاطمه (اُم فروه) یکی از بچه‌های محمد بن ابی‌بکر می‌باشد. ایشان در بین خویشاوندان خودشون اجر و قرب زیادی داشتند. امام صادق علیه السلام در شأن مادرشان می‌گویند:

“مادرم از جمله زنانی بود که ایمان آورد. تقوا پیشه کرد و کارهای خوب نمود، خداوند نیکوکاران را دوست دارد.  “

خواهران و برادران حضرت

امام صادق ع و عبدلله از فاطمه (اُم فروه) می‌باشد.

ابراهیم و عبیدلله از اُم حکیم دختر سید بن مغیر ثقیفه  می‌باشد.

علی، زینب، ام سلمه،  مادرشان کنیز بود.

همسران حضرت صادق علیه السلام

فاطمه دختر امام حسین علیه السلام

حمیده خاتون یا (حمید اندلسیه) که از اشراف بوده و امام صادق (ع) در شأن ایشان می‌فرمایند:

“حمیده از هر ناپاکى، پاکیزه است. او مانند شمش طلاست. پیوسته ملائکه از اوحراست می‌کردند تا اینکه به سبب کرامتى که از سوى حق تعالى براى من و حجت‏ بعداز من است، به دستم رسید.”

فرزندان امام

اسماعیل، عبدلله، ام فروه از دختر امام حسین هستند.

محمد و امام صادق (ع) از بانو حمیده خاتون می‌باشند.

اسحاق، علی عریضی، عباس، اسماء هرکدام از یک کنیز امام جعفرصادق می‌باشد.

تولد امام جعفر صادق (جعفر بن‌ محمد)

نام حضرت جعفر می‌باشد. کنیه‌ها ابوعبدلله، ابواسماعیل، ابوموسی نیز نام دارد. معروف‌ترین لقب امام، «صادق» می‌باشد؛ زیرا ایشان در گفتار خود بسیار راستگو بودند، و برای اینکه متمایز از شخص دروغگویی (جعفر کذاب) که در عصر امام زمان علیه السلام ادعای امامت کرده بود، این لقب به آن حضرت داده شد.

حضرت در تاریخ هفدهم ربیع‌الاول سال 80 هجری و در مدینه منوره به دنیا آمدند. البته بعضی تاریخ‌ نویسان این عدد را 83 دانسته‌اند. اما نقل اول اعتبار بیشتری دارد و این روز مطابق با روز ولادت حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله) است.