خوش اخلاقی در زندگی

 

دوستان سلام یک سنگ هر چقدر هم سخت و محکم باشد، یک ساقه نرم و نازک در طول زمان می‌تواند در دل سنگ نفوذ کند و وارد آن شود. خب حتماً حدس زده‌اید که دربارۀ چه موضوعی می‌خواهم باشما حرف بزنم؟؟ اخلاق خوب،  بله خوش اخلاقی در زندگی یک عبادت است. اصلاً روایت داریم یکی از نشانۀهای مؤمن خوش اخلاقی می‌باشد. از حضرت محمد ص نقل شده:

بهترین شما خوش اخلاق‌ترین شماست.

هر موقع می‌خواهی صحبت کنید، مثلاً پدر، مادر، حتی آن کسی که دشمنی با ما دارد

(قَوْلًا لَيِّنًا) اول اینکه لهن گفتارت نرم و مهربانانه باشد.

(قَوْلًا بَلِيغًا) دوم اینکه وقتی دارم صحبت می‌کنم شیوا، رسا، و واضح باشد. یعنی چه؟ یعنی اینکه طوری صحبت نکنید طرف برداشت بد کند. درضمن الان تو دلمان با خودمان می‌گوییم به ما چه ارتباطی دارد طرف ذهنش منحرف هست و بد برداشت می‌کند، خیر این یعنی داریم اصل موضوع را زیر سؤال می‌بریم.

(قَوْلًا مَعْرُوفًا)، سوم اینکه زیبا و پسندیده سخن بگوییم. نه اینکه یک ساعت مخ طرف را کار بگیریم.

(قَوْلًا كَرِيمًا)، چهارم اینکه صحبت کردنمان کریمانه باشد. حتی در مقابل افراد خردسال و فرزندانمان .

(قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا)، پنجم اینکه وقتی با مردم وقتی صحبت می‌کنیم باید نیکو و پسندیده باشد نه اینکه با تهدید و تحقیر همراه باشد.

(قَولًا سَديدًا)، ششم اینکه در جای مناسب با اُبُهت و محکم صحبت کنیم، منظور از محکم صحبت کردن بی ادبی کردن نیست اشتباه نشود.

با رعایت این توصیه‌های کتاب راهنما می‌توانم یواش یواش با صبری که داریم طوری صحبت کنیم که سخنمان روی دیگران تاثیر بگذارد. اینکه قرآن می‌گوید با زبان نرم با مردم صبحت کنیم باید دور از تندی، خشونت، کنایه، تحقیر و در یک کلمه نباید خودمان را در یک مقام بالاتر ببینیم.

گام مهم در اخلاق

  • میدونی تو هیچی نمی‌فهمی
  • مثل اینکه اصلا حالیت نیست چکار می‌کنی
  • بدتر از تو هم مگر هست.
  • خدا دیگه اصلاً تورو به حال خودت رها کرده.
  • ببین تو هیچ وقت آدم نمی‌شی.

از این تیکه‌های غیر اخلاقی چقدر در طول روز و در طول زندگی به اطرافیانمان می‌گوییم؟ پس گام مهم در امر به معروف و نهی از منکر است، چرا که یکی از دلایل شهادت سید الشهدا علیه السلام برای این موضوع بود. اخلاق ما در خانواده و اجتماع باید نرم و مهربانانه باشد. زیر امیدها در نرمی گفتار و رفتار می‌باشد و هیچ انتظاری از خشونت و تندی نیست.

می‌دانی دوست من آدم باید هنر داشته باشد و هنر یعنی انتخاب بهترین گزینه برای انتقال دانش به دیگران.

نکته آخرنتیجه گیری امام زمان علیه السلام

وظیفۀ شخص رسول اکرم ص تذکر و ارشاد کردن بود و اثر گذاری این تذکر با خود و خدای طرف مقابل می‌باشد. پس وظیفه ما فقط تذکر دادن است و گوش دادن به این تذکر به عهده فرد مقابل می‌باشد ما حق نداریم کسی را به اجبار برای انجام کاری متوسل کنیم.

از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید بسیار ممنونیم . امیدوارم خوش اخلاق‌ترین در زندگی به اطرافیانتان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید