تغییر چیست + 9 گام قدرتمند برای تغییر کردنتغییر کردن در میان چترها

بیایید مقدمه را با یک جمله از چِرچیل شروع کنیم؛

“برای «بهبود یافتن» باید تغییر کنی و برای «عالی بودن»، باید خیلی تغییر کنی!”

حالا چطور، تصمیم گرفتید که در زندگی خودتون تغییر ایجاد کنید، نه؟

حتماً می‌دانید که خیلی از کسانی که در زندگی‌های ما موفق شدن، با تغییر در زندگی به این درجه رسیدند! وگر نه اگر می‌خواستند هر روزشان مانند روز دیگر تکراری باشد حالا حالاها نام‌ آنها سر زبان نمی‌افتاد. در این مقاله در کنار شماییم که بدانیم اصلاً تغییر چیست، چرا باید تغییر کنیم، چگونه تغییر کنیم.

یک استکان نسکافه یا چای یا دمنوش برای خودتان بریزید و تا پایان این مقاله با ما همراه شوید 🙂
قبل از اینکه نوشیدنی شما سرد شود، می‌خواهیم یک پیشنهاد سریع به کسانی بدهیم که با مبحث تغییر در زندگی آشنا هستند.
حرفه‌ای‌های عزیز، لطفاً به این لینک بروید و از لیست محصولات توسعه فردی دیدن فرمایید.

تغییر چیست؟

گاهی اوقات نیاز به تغییر داریم ولی هر کاری که می‌کنیم نمی‌شود، که نمی‌شود. حالا واقعاً تغییر یعنی چه؟ یعنی اینکه ما بخواهیم از حالت یا وضعیتی به حالت یا وضعیت دیگری حرکت کنیم. در یک مفهوم خیلی ساده‌تر

یعنی حرکت از وضعیت پایین‌تر به وضعیت بالاتر

به همین راحتی به همین خوشمزگی 🙂

تفاوت تغییر و تحول

تحول: به زنجیره‌ای از تغییرات گفته می‌شود که می‌تواند ماهیت یک چیز را به طور کامل عوض کند.

تغییر: جابه‌جایی از حالتی به حالت دیگر رو‌به‌رو هستیم.

می‌خواهیم با یک مثال خوب این دو عبارت را برایتان توضیح دهیم.

لیوان آبی را فرض کنید که گل آلود می‌باشد. وقتی شما این آب را از یک فیلتر عبور بدهید این آب تمیز شود در اینجاست که می‌گوییم آب تغییر کرده اما… وقتی که همین آب را از فیلتر‌های مختلفی عبور دهید و لیوان آب شما تبدیل به یک آب گازدار شود در اینجاست که ما با یک تحول روبه‌رو هستیم.

پس ما باید اینجا دنبال تغییر باشیم نه تحول چرا؟ چون تحول برای شروع کار بسیار سخت هستش و احتمال شکست را هم افزایش می‌دهد و شکست زود هنگام در اوایل کار باعث دلسردی از تغییر کردن می‌شود. یک ضرب المثل قدیمی داریم که می‌گه:

سنگ بزرگ علامت نزدن است

پس تا اینجا فهمیدیم که تحول صورت نخواهد گرفت مگر با تغییرات کوچک. در ادامه چرا تغییر کنیم و چگونه تغییر کنیم را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بیایید با هم به صحبت‌های سید کاظم روحبخش، استاد توسعه فردی در پشتیبان من درباره مبحث تغییر بیشتر بدانیم:

چرا تغییر کنیم؟

اینجا ابتدای راه می‌باشد، جایی که اولین سوال در ذهن شما ایجاد می‌شود چرا تغییر کنم؟؟ تمام اتفاقات خوب از ذهن ما نشات می‌گیرید. حتماً با خود ‌می‌گویید این و که همه می‌دانیم اما خیر…. دانستن فقط به حافظه متکی نیست بلکه به باورهای ما ربط پیدا می‌کند، یعنی باید باور داشته باشیم که هر چه خوشبختی داریم برای باورهای خوبمان می‌باشد و هر چه بدبختی داریم برای باورهای بدمان می‌باشد.

ما در poshtybanman دوره‌ای کامل و جامع برای روانشناسی تغییر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم این دوره را تهیه کنید.

سبک زندگی سالم

تغییر را از کجا شروع کنیم؟

قبل از هر چیزی که بخواهید تغییر کنید، به این سوال جواب دهید؛

چه چیزی را دوست دارید تغییر دهید؟

هیچکس بهتر از خودمان نمی‌تواند بگوید در چه زمینه‌هایی نیاز به تغییر داریم. این موضوع فقط برای آدم‌های بد نیست. کسانی که بد هستند خوب شوند، کسانی که خوب هستند بهتر شوند و کسانی بهتر هستند بهترین شوند و و و … الی آخر  همین جمله بس که بهتر شدن انتها ندارد. حالا بعضی از مواردی باید دست خوش تغییرات شود :

 1. افکار
 2.  رفتار
 3. روابط
 4. مسئولیت‌
 5. محیط رفت و آمد

البته در گاهی اوقات هم نباید تغییر کنیم، مواردی که نه خداوند و نه عقل تایید کند نباید تغییر صورت بگیرد. قبل از تصمیم برای تغییر از خود بپرسید آیا عقل تایید می‌کند آیا این تغییر باعث پیشرفت و رو به جلو بودن من می‌‎شود آیا خداوند تایید می‌کند؟ در ادامه یاد می‌گیریم که چطور تغییر کنیم.

نکته-برداری

چگونه تغییر کنیم؟

1- ایجاد ضرورت تغییر

زمانی حاضریم تغییرات در زندگی خود ایجاد کنیم، که برایمان مثل روز روشن شود که به تغییر نیاز داریم. به طور مثال به یک شخص قلیانی بگویید قلیان برایت ضرر دارد شاید اصلاً توجهی به حرف شما نکند چرا چون برای آن فرد هنوز ضرر قلیان را باور نکرده یعنی اینکه شاید بداند ضرر دارد اما به این باور نرسیده است. چه زمانی به باور می‌رسد؟ وقتی که یک دکتر به او بگوید سلامتیش به خطر افتاده و اگر قلیان بکشد جانش را از دست می‌دهد. اینجاست که دیگر به این باور می‌رسد که قلیان ضرر دارد حالا باید بین قلیان و زنده ماندن یکی را انتخاب کند. وقتی ما از فواید تغییر مثبت مطلع شویم دیگر تعلل نخواهیم کرد و از همین امشب شروع می‌کنیم.

2- تمایل نداشته باشید، بخواهید تغییر کنید

همه ما دوست داریم موفق ‌شویم، دوست داریم در کنکور رتبه بگیریم، دوست داریم موفقیت شغلی داشته باشیم، علاقه داریم به بقیه کمک کنیم و خیلی چیزهای دیگر. اما کسی می‌تواند موفق شود، که فعل خواستن را صرف کند نه اینکه فقط تمایل داشته باشد. حتی اگر هم تمایل به تغییر عملی شود تدوام ندارد. حتماً برایتان پیش آمده که بعضی افراد یا حتی خودمان تصمیم به کاری گرفته‌ایم، اما بعد مدتی پا پس کشیدیم. تابحال از خود پرسیده‌اید چرا اینطور شده؟؟ دلیلش معلوم است چون ما تمایل به تغییر داشتیم ولی نخواستیم که تغییر کنیم.

4- خواستن خود را قوی کنید

اینکه ما می‌خواهیم عوض شویم خیلی خوب است اما هر چه این خواستن قوی‌تر باشد بهتر است. مثلاً تصمیم بعضی افراد تصمیم می‌گیرند به کلاس زبان بروند، اما بعد از یک ترم از ادامه منصرف می‌شوند. بعضی ها 3 ترم می‌روند منصرف می‌شوند و بعضی ها هم یک سال می‌روند منصرف می‌شوند، چرا ؟ چون خواستن برایشان زیاد جدی نبوده است. حال هر چه این خواستن جدی تر و قوی‌تر باشد تغییر هم بیشتر ادامه پیدا می‌کند.

5- داشتن مهم‌ترین ابزار

روحیه حق پذیری ابزاری که اگر در مسیر تغییر مثبت زندگی نداشته باشید نمی‌توانید تغییر در خود احساس کنید. برای انجام هر کاری نیاز به ابزار می‌باشد. مثلاً من که نویسندگی می‌کنم ابزار دستم کیبورده یا میکانیکی که ماشین رو تعمیر می‌کند اگر آچار نداشته باشه کارش لنگ می‌شود. اگر هم کارش گیر نکند در روند کار به مشکلات زیادی برخورد می‌کند.

6-  شناخت آگاهی برای تغییر کردن

برای شناخت آگاهی سه راه وجود دارد، که به ترتیب فطرت، عقل، وحی ‌می‌باشد. که در ادامه برای هر کدام مثالی می‌زنیم

فطرت: شما فطرتتون می‌داند که کسی را نباید اذیت کنید.

عقل: عقل ما هر اطلاعاتی را که بگیرید می‌سنجد و سبک سنگین میکند و نتیجه‌گیری می‌کند و بعد تصمیم گیری انجام می‌شود.

وحی: گاهی اوقات آدم از فطرتش استفاده نمی‌کند و عقلش هم خوب کار نمی‌کند در این مرحله وحی به سراغ ما میاد مثلاً نیکی به پدر و مادر، فطرت ما می‌داند که باید به والدین خودمون خوبی کنیم اما گاهی اوقات مرتکب اشتباه می‌شویم و از هوا و نفس پیروی می‌کنیم ولی خدا در قرآن وحی می‌کند که بالوالدین احسانا

7- رفع موانع

تا اینجا فهمیدیم اگر تغییر کنیم زندگی ما رشد و موفقیت زیادی با خودش همراه دارد. پس چرا در مقابل تغییر کردن مقاومت می‌کنیم؟؟ سه دلیل اصلی مقاومت در برابر تغییر وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.حرکت به سمت تغییر کردن

 1. تعصبات بی‌جا
  1. تعصب عادت‌ها
  2. تعصب علاقه‌مندی‌ها
 2. تشویق‌های فریبنده
 3. ترس از تغییر
  1. ترسیدن از شکست
  2. ترس از موفقیت
  3. ترس از، از دست دادن
  4. ترسیدن از قضاوت دیگران
  5. ترس از محدودیت

8- تصمیم برای تغییر

وقتی تصمیم به تغییر گرفتید به هیچکسی نگویید. بعضی از افراد سریعاً تصمیم به تغییر را سریعاً به اطرافیانشان می‌گویند، مثلاً طرف می‌خواهد شغلش را تغییر دهد سریعاً به دوستش یا عالم و آدم خبردار می‌شوند. شما وقتی تصمیم به تغییر کردن می‌گیرید مانند کودکی نوپا هستید که نیاز به تشویق دارید و باید در این راه مورد حمایت قرار بگیرید. همه افراد با شما هم عقیده نیستند و همه شما را تایید و تشویق نمی‌کنند. حالا چرا می‌گوییم تصمیم به تغییراتان را به دیگران نگویید؟

 1. دیگران شما را ناامید می‌کنند.
 2. اگر تصمیم خوبی باشد مورد حسادت قرار می‌گیرید.
 3. کاهش شور و اشتیاق
 4. بالا رفتن توقع دیگران از شما
 5. در صورت تاخیر مورد سرزنش قرار می‌گیرید

9- انتخاب الگوی مناسب

خب تمام بحث ما از الگو و اهمیت الگو شروع می‌شود. همیشه آدم‌های موفق یک الگوی مناسب داشتند، برای تغییر هم از این موضوع مستثنا نیست. یعنی تو هر زمینه که ضعف داریم در همان زمینه الگو انتخاب کنیم. یک خیاط وقتی از روی الگو خیاطی می‌کند بهتر کارش را انجام می‌دهد یا وقتی بدون الگو کار می‌کند؟؟ جالب‌تر اینکه در روز عاشورا هم حضرت قاسم الگوی بزرگی مانند امام حسین علیه السلام را انتخاب کرد تا به هدف والای خودش برسد. ما در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که برای تغییر کردن داشتن الگو خوب هست یا خیر

 1. پاسخ به نیاز فطری انسان
 2.  تقویت ممکن بودن تغییر
 3. احساس من میتوانم
 4. انگیزه گرفتن
 5. آرامش و اطمینان
 6. الگو سنجش است
 7. پیشگیری آزمون و خطا
 8. سرعت بیشتر

در پایان….

در این مقاله سعی کردیم که به شما بیاموزیم که چگونه تغییر کنید و نحوه ایجاد تغییر در زندگی و چگونگی آن را هم بررسی کردیم. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و اگر تجربه‌ای در زمینه ایجاد تغییر در زندگی خود دارید، آن  را با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید