علت شهید نشدن امام سجاد در واقعه خونین کربلا؟

حتما امام سجاد علیه السلام خیلی دوستت داشته که تو این صفحه اومدید. نه اینکه داخل صفحه سایت ما باشی منظورم اینه که ارادتی که به امام چهارم شیعیان دارید عشق ایشان شمارا اینجا کشانده است.

شاید مثل من برای شما هم این سوال پیش بیاید، که اگه زین العابدین علیه السلام در کربلا بود پس چرا هیچ داستانی از جنگ حضرت نداریم. حتماً می‌دانید که اکثر مردان باغیرت در واقعه کربلا به شهادت رسیدند!  اِلا چند نفر که یکی از این نفرات امام سجاد فرزند امام حسین علیه السلام بود. که اگر معجزه و خواست خدا نبود ایشان هم حتما در رکاب پدر به شهادت می رسیدند.

در این مقاله، باز هم کنار شماییم تا از بهترین راوی واقعه کربلا بیشتر بدانیم.

خیمه امام سجاد در واقعه کر

امام سجاد علیه السلام؛ از بیماری تا بهترین راوی

شروع بیماری امام سجاد

اکثر روایت‌ها و نقل‌های معتبر حاکی از این است؛ که بیماری حضرت سید الساجدین در  شب و روز عاشورا عنوان کردند، و احتمالا تا چند روز بعد هم باقی مانده. حضرت در روز عاشورا به بیماری سختی دچار شدند و به خاطر همین یکی از مهم ترین راویان کربلا شدند. حتی حضرت چند بار به قصد جنگ آماده شد، ولی امام حسین علیه السلام ایشان را به خیمه برگرداند.

اصل بیماری امام زین العابدین علیه السلام در روز عاشورا هم به صورت دقیق در منابع مشخص نشده است.  ولی اکثرا بیماری حضرت را به صورت تب شدید نقل کردند.

البته شمر بعد از اینکه امام حسین علیه السلام رو به شهادت رساند. سعی کرد امام چهارم شیعیان را شهید کند، اما عمربن سعد دست شمر را گرفت و مانع این کار وقیهانه شد.

اما دلیل این همه محافظت چی بود؟ واقعا چرا حضرت رو در کنار اصحاب به شهادت نرساندن؟ درصورتی که به کودک شش ماهه رحم نکردند.

میتوانیم دلایل زیر را جز اصلی‌ترین علت‌ها دانست :

دلیل اصلی

اگر خدا نخواهد برگی به زمین نمی‌افتد.
قبل از هر چی باید بدونیم، بدون اراده‎‌ی خدا برگی از درخت به زمین نمی‌افتد مگر با اذن خدا باشد. هر امامی که شهید بشود یا هر امامی که به امامت برسه به قصد خداست یعنی خدا اولین عامل زنده بودن امام سجاد علیه السلام بود. به همین سبب امام در روز عاشورا بیمار شدند.

بله حکمت الهی بود که سید الساجدین زنده بماند، و هرموقع قصد می‌کردند که امام رو به شهادت برسانند، خداوند مانع آنها می‌شد تا رشته امامت و هدایت مردم قطع نشود. مانند داستان حضرت اسماعیل، حضرت موسی، و …

دلایل فرعی

وجود راوی معصوم و از هر نظر کامل.
همینطور که می‌دانید داستان کربلا راوی‌های بسیاری داشت. بله راوی داریم تا راوی، خیلی فرق می‌کند که یک امام معصوم راوی جریان کربلا باشد یا هر فرد دیگری؛ روایت‌های امام سجاد علیه السلام از حادثه کربلا، یک ویژگی بسیار مهم دارد، که در راویان دیگر نیست.

ائمه معصوم و از هرگونه دروغ به دور هستند در صورتی که راویان دیگر ممکن است اشتباه یا حتی دروغ روایت کنند. که در طول تاریخ کسانی که روایت دروغ از معصومین کردند کم نیستند.
شنیده شدن روایت از کسی که در قلب این واقعه حضور داشته بهتر است یا کسی که از دیگران فقط شنیده است؟
شاید گفته شود که امام محمد باقر علیه السلام هم در جریان کربلا حضور داشتند. اما نمی‌توانست دلیل خوبی برای به شهادت نرسیدن امام سجاد باشد؟

فرض کنید که غیر از خواست خدا می‌شد، و امام سجاد هم به شهادت می‌رسیدند و امام باقر راوی کربلا بودند.

سوالی که پیش میاد این هست که راوی معصوم جریان کربلا کیست؟

شاید بگید امام باقر دیگه.

اگر امام باقر علیه السلام روایت‌گری می کردند، آیا شنوند‌ه‌ها این اشکال رو نمی‌کردند، که تو در زمان کربلا بچه بودی و بچه‌ای 5 ساله بودی. مگه تو (امام باقر) اصلا اون موقع چیزی می‌فهمیدی که بخواهی الان روایت‌گری کنی؟!

پس حضور یک راوی معصوم و از هر جهت کامل ارزشمند هست.

کلام آخر 

ما سعی کردیم دراین مقاله از منابع معتبر استفاده کنیم. اگر فکر می‌کنید علت‌های دیگری هم در شهید نشدن امام سجاد علیه السلام وجود دارد، در قسمت نظرات با‌ما به اشتراک بگذارید.

“هر چه خدا خواست همان شد  \ هر چه دلم خواست نه آن شد !”

دیدگاهتان را بنویسید