چرا لقب عالم آل محمد| لقبی فراتر از کلمه علم

شهادت امام رضا علیه السلام

حتما می‌دانید چرا به امام هشتم عالم آل محمد می‌گویند! ولی شاید بهش دقت نکرده باشیم که اصلا لقب عالم آل محمد به کدام امام ما می‌گفتند؟!

من خودم وقتی این لقب را می‎‌شنیدم به خودم میگفتم مگه بقیه ائمه عالم نیستند. که به امام رضا علیه السلام لقب عالم آل محمد را داده‌اند.

خب ما به شما تبریک می‌گوییم که تصمیم گرفته‌اید، که از امام رضا علیه السلام بیشتر بدانید. ما مثل همیشه اینجاییم تا با بیانی راحت‌تر برای شما این موضوع را باز کنیم.

کلهم نورٌ واحد

برای درک بهتر این موضوع می‌خواهیم شما رو با انسان 250 ساله آشنا کنیم.

شما فرض کنید یک انسان 250 ساله وجود دارد!!! حالا این انسان ما در این موضوع ائمه اطهار می‌باشند خب اگه بخواهیم یک حساب سر انگشتی کنیم. از میزان عمر ائمه از امام علی (ع) تا امام حسن عسگری (ع) را باهم جمع کنیم، 250 سال می‌شود. خب همینجا میفهمیم که ائمه از هم جدا نیستند. حدیث کلهم نورُ واحد به خلقت حضرت محمد (ص) و حضرت علی (ع) و ائمه اطهار از یک نور واحد اشاره می‌کند.

(حالا جا دارد اینجا پرچمون رو بالا بگیریم چون در بعضی احادیث به خلقت شیعیان این خاندان پاک هم از عصاره همین نور اشاره میکند.)

شما برای اینکه با انسان 250 ساله بیشتر آشنا شوید، میتوانید این کتاب رو که نویسنده آن مقام معظم رهبری می‌باشد، را تهییه کنید.

علت محبوبیت لقب عالم آل محمد چیست

حاکمان زمان امام رضا (ع) در تمام مدت عمر خود به دنبال کوچک جلوه دادن امام نزد مردم بودند. برای اینکه نشان دهند که امام رضا (ع) علم ندارد؛ بین امام و دانشمندان بزرگ زمان مناظره‌هایی برگزار می‌کردند. حتی برای کسانی که بتوانند سؤالاتی طرح کنند که امام رضا (ع) نتواند جواب دهد جایزه گذاشته بودند!! (فکر کنید رقیبتون اینقدر خار و ذلیل باشه که اینقدر ناجوانمردانه به پیروزی فکر کند) هرکسی هر سؤالی که به ذهنش می‌آمد می‌پرسید. البته در ادامه به داستان‌های این مناظره‌ها می‌پردازیم، ولی این خلفای نادان نمی‌دانستند که علم ائمه اطهار توصیف ندارد. با این کارها فقط امام هشتم علیه السلام را محبوب‌تر می‌کردند.

میتوانید مقاله‌ای درباره علت لقب غریب الغربا را در سایت پشتیبان من بخوانید.

محبوبیت امام رضا بین خلفا

علی بن موسی الرضا علیه السلام چون در آن زمان پیش مردم بسیار گرامی بودند، یک جورهایی این خلفا خودشان را می‌خواستند به امام بچسباندند تا بین مردم کمی عزیز شوند. اما زهی خیال باطل..

شمس الشموس لقب عالم آل محمد

مناظره علی‌بن‌موسی‌الرضا با دانشمند مسیحی (جاثلیق نصرانی)

خب همانطور که در مقاله گفتیم غریب الغربا (ع) خار چشم خلفای عباسیان و به خصوص مامون بودند. به این دلیل که در همۀ مسائل بهترین راهکارها را پیشنهاد می‌دادند. یا در پاسخ به سؤال‌هایی که بعضی اوقات خود دانشمندان هم در حل آن عاجز می‌ماندند، بهترین جواب‌ها را روی میز می‌گذاشتند. همین امر موجب محبوبیت حضرت رضا بود، مامون می‌خواست که این عزت را برای خود داشته باشد. یکی از راه‌ها این بود که سعی کنند علم امام را زیر سؤال ببرند.

حالا برای اینکه بهتر درک کنید چرا به امام عالم آل محمد می‌گفتند؟ شمارو دعوت به مطالعه یکی از بهترین مناظرات امام رضا علیه السلام می‌کنم.

روز مناظره

روز مناظره و مجلس به پا شده بود، مامون داشت به نقشه‌های که برای امام رضا (ع) کشیده بود فکر میکرد. با خود خیال بافی می‌کرد و می‌گفت:

«اگر علی ابن موسی در مناظره با عالم مسیحی نتواند جواب این عالم‌ها را بدهد هم از شر این شیعیان راحت می‌شویم هم امام خفت میکشد منم که به حکومتم ادامه میدهم و دیگه عشق دنیا رو می‌کنم آخرت هم که خدا کریم میبخشد»

(آره جون خود مردک خیال پردازت) 😊

غریب الغربا (ع)  وارد مجلس شد. مامون از جاثلیق یکی از بزرگترین علمای مسیحیت خواست که با امام مناظره کند.

جاثلیق رو به مامون کرد و گفت: «وقتی که من کتاب و دین این فرد را قبول ندارم چگونه با او مناظره کنم؟»

در همین هنگام امام رئوف فرمودند: اگر از کتاب خودتان، انجیل برایتان دلیل بیاورم با من مناظره میکنی؟

جاثلیق گفت: به خداوند قسم حتی اگر این دلایل به ضرر من باشد آن را می‌پذیرم.

شروع مناظره عال آل محمد

امام فرمودند: حال چه می‌خواهی بگویی، هر چی خواستی بپرس!

جاثلیق گفت: تو حضرت عیسی (ع) و کتابش را قبول داری یا نه؟

امام فرمودند: من به عیسی و به امتش و به کتابش و به آنچه حواریون اعتراف کرده‌اند قبول دارم. اما آن عیسی‌ای که به دین بعد از خود و محمد و آل محمد (ص) مژده نداده ایمان ندارم.

سوال اول: نام دو نفر عادل| یوحنا دیلمی

جاثلیق گفت: آیا می‌توانید نام دو نفر‌ عادل که نبوت محمد را مژده داده‌اند ذکر کنید؟

امام رضا (ع) فرمودند: برایت ذکر میکنم.

جاثلیق گفت: پس دو نفر از دین ما، که ما شهادت آن‌ها را قبول کنیم بیاور.

امام فرمودند: اگر کسی را نام ببرم که پیش مسیح (ع)  مورد اکرام بوده قبول میکنی؟

جاثلیق گفت: منظورت چه کسی هست؟

امام فرمودند: یوحَنای دیلمی

جاثلیق گفت : عزیزترین شخص نزد مسیح چرا عادل نباشد و شهادتش قبول نشود؟

امام فرمودند: مگر یوحنا در انجیل نگفت که مسیح مرا به دین محمد عرب بشارت داد و من هم به حواریون این سخن را نقل کردم و همه به آن ایمان آوردیم.

جاثلیق گفت : بله درست است. این سخن یوحنا می‌باشد که از مسیح نقل کرده است. به نبوت مردی نوید داده، که آن مرد به اهل بیت و وصیش بشارت داده است. ولی نشانی‌های آنها و زمان نبوت آن پیامبر را به ما نگفته است.

سوال اول دانشمند مسیحی: بخش دوم | تلاوت انجیل توسط امام رضا

امام (ع)  گفتند: اگر ما کسی را بیاوریم که انجیل را حفظ باشد و نام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلّم و اهل بیتش و امتش را تلاوت کند، آیا به او ایمان می آوری؟

جاثلیق قبول کرد و امام رضا (ع) رو به نسطاس فرمودند و گفتند: چقدر از سِفر(کتاب بزرگ) سوم انجیل را حفظی؟

نسطاس گفت: من به تمام آن مسلطم.

امام رضا (ع) روبه رأس الجالوت که بزرگ یهودیان بود کرد و گفتند : من سِفر سوم انجیل را میخوانم اگر مطلبی که دربارۀ حضرت محمّد (ص) بود بگو یا اگر مطلبی که من گفتم نبود بازهم بگو..

امام رضا (ع) داشتند انجیل را می‌‌خواندند که یک لحظه ایستاده‌اند و رو به این سه عالم مسیحی « نسطاس، رأس الجالوت و جاثلیق» کردند و فرمودند : آیا فهمیدی که من به انجیل مسلط هستم؟

هر سه نفر گفتند که ما به عالم بودن تو به انجیل یقین داریم.

اینجاست که واقعا لقب عالم آل محمد برازنده امام رضا علیه السلام می‌باشد.

امام مجدد شروع به تلاوت انجیل کردند. درست جایی بود که یوحنا در مورد دین بعد از مسیحیت و پیامبر عرب بود را خواندند و بعد رو به آن سه مرد کردند.

فرمودند: حال چه می‌گویید، آیا این سخن مسیح است یا خیر ؟ اگر هم که می‌خواهی این حرف من را تکذیب کنید یعنی انجیل را تکذیب کرده‌اید، و اگر انجیل را تکذیب کنید به عیسی و موسی کافر شدی و قتل تو واجب است زیرا به پیامبران خدا و کتابش کافر شده‌ای.

جاثلیق گفت: من اگر از انجیل مطلبی برایم روشن شود آن را تکذیب نمی‌کنم، و قبول می‌کنم.

حرم امام رضا عالم آل محمد

سوال دوم دانشمند مسیحی: تعداد حواریونِ و عالمان حضرت مسیح

امام هشتم فرمودند: شاهد باشید که او به این موضوع اقرار کرد. دوباره شروع کردند و گفتند: هرچیز دیگری هم که میخواهی بپرس.

جاثلیق این بار سؤال کرد: حواریون حضرت مسیح و علمای انجیل آنها چند نفر بودند؟

امام فرمودند: از شخص خوبی سؤال کردی، حواریون دوازده نفر بودند و «لوقا» فاضل ترین و عالم‌ترین آنها بود و علمای مسیحی سه نفر بودند که نام های آنها به ترتیب یوحنای اکبر در باخ، و یوحنا در قرقیسیا، و یوحنا دیلیمی در رجاز که اطلاعات خاتم النبیاء و وصی هایش و امتش در نزد یوحنای دیلمی بود.

«خب تا اینجای کار امیدوارم خسته نشده باشید چون قرار هنر امام رضا (ع) که چرا به ایشان می‌گویند عالم آل عبا را قشنگ درک کنیم»

امام رو به جاثلیق کرد و گفتند: ای مرد مسیحی ما به عیسای شما اشکالی وارد نمی‌کنیم. به جز اینکه کم نماز و روزه می‌گرفت.

جاثلیق گفت: قسم به خدا که تو الان علم خودت را تو خالی جلوه دادی و خودت را ضایع کردی.

امام رضا (ع) فرمودند: مگر چه شده؟

جاثلیق با چهرۀ حق به جانبی رو به امام کرد و گفت: شما می‌گویید که عیسی کم نماز و روزه می‌گرفت، با اینکه اصلا اینطور نبوده و عیسی روزی نبوده که روزه نباشد و شبی نبوده که بخوابد چون در شب‌ها شب زنده‌دار بودند و در روز‌ها روزه می‌گرفتند.

علی بن موسی الرضا فرمودند : برای چه کسی عبادت می‌کرد؟

اینجا بود که جاثلیق در هنر امام هشتم حیرت کرد. دیگر حرفی برای گفتن نداشت زیرا مسیحی‌ها اعتقاد دارند، که حضرت مسیح هم بخشی از خدا است ولی امام رضا (ع) این حرف تمام باورهای آنها را زیر سوال برد.

سوال اول امام رضا علیه السلام از دانشمند مسیحی (جاثلیق نصرانی)

جمعیت ساکت شدند و در حیرت پاسخ کوبنده حضرت بودند. که امام رضا (ع) فرمودند : جاثلیق میخواهی سؤالی را از تو بپرسم؟

جاثلیق که حس میکرد هرچه علم داشت در نزد حضرت هیچ بود گفت: بپرس اگر جوابش را بدانم پاسخ میدهم.

امام ادامه دادند: چرا این را قبول نداری که حضرت عیسی با اجازۀ خدا مرده‌ها را زنده می‌کرد؟

جاثلیق که بین زمین هوا گیرکرده بود جواب داد: عیسی کور مادر زاد را شفا می‌داد و مرده را زنده می‌کرد برای همین عیسی خودش لایق پرستش هست و خودش خداست.

مثال‌های امام رضا برای جاثلیق

امام فرمودند: حضرت یَسَع هم کارهایی نظیر عیسی می‌کرد مثلا: مرده‌ها را زنده می‌کرد، کورمادر زاد را شفا می‌داد و روی آب راه میرفت. ولی مردمانی که پیامبری آن را قبول کردند، او را به عنوان خدا قبول نکردند.

حضرت رضا به بزرگ یهودیان فرمودند: آیا می‌دانید که حضرت حزقیل مردگانی از بنی اسرائیل را زنده کرده است؟

رأس الجالوت گفت: شنیده ایم و می‌دانیم.

امام به نصرانی فرمود: پیامبر عظیم شان اسلام هم مردگانی زنده کرد و بیمارانی به دست او شفا پیدا کردند. اما ما هرگز او را پروردگار خود نمی‌دانیم. اگر قرار باشد به خاطر اینگونه معجزات عیسی را خدا بدانید، باید حضرت یسع، حضرت حزقیل، حضرت محمد، حضرت ابراهیم که پرندگانی را زنده کرد را همگی این‌ها را خدای خود بدانید.

دیگه اینجاست که میگن طرف نه راه پس داره نه راه پیش 😊

سوال دوم عالم آل محمد از دانشمند مسیحی

امام دوباره از جاثلیق پرسیدند: با کتاب شیعا چه مقدار آشنا هستی؟

جاثلیق گفت : حرف به حرف آن را حفظم

سپس امام قسمتی از آن کتاب را خواند:

« ای مردم، من مردی سوار بر الاغ را دیدم که لباسی از جنس نور را بر تن کرده بود و آن شترسوار(حضرت محمد ص) که نورش مثل ماه تابان بود»

امام پرسید: آیا در کتاب شیعا چنین چیزی وجود دارد؟

هر دو گفتند: بله شیعا همچین چیزی را در کتاب خود آورده است. بعد دوباره امام قسمتی از انجیل را تلاوت کردند:

«من به سوی خدای شما و خدای خودم خواهم رفت و فارقلیطا خواهد آمد و اوست که به نفع من و به حق شهادت خواهد داد. همانطور که من به نفع او شهادت دادم  و او برای شما همه چیز را تفسیر می‌کند، ااوست که ستون کفر را خواهد شکست.»

امام رو به جاثلیق نمودند و فرمودند : این را هم قبول داری؟

جاثلیق گفت: هرچیزی که از انجیل باشد را قبول دارم.

امام برای محکم کاری از او پرسید: این مطلب در انجیل هست یا نه؟

نقاشی حرم عالم آل محمد

سوال سوم عالم آل محمد از دانشمند مسیحی

جاثلیق تائید کرد و امام به حرف خودشان ادامه دادند: آن موقعی که انجیل اول را گم کردید، چه کسی دوباره آن را برای شما نوشت؟

جاثلیق گفت: انجیل فقط یک روز گم شد و بعد هم آن را سالم پیدا کردیم.

لوقا و مرقابوس گفتند: نگران نباشید ما انجیل را حفظ هستیم و هر یکشنبه یک سِفر از آن را برایتان میخوانیم تا انجیل دوباره کامل شود. آن موقع لوقا و مرقابوس و متی و یوحنا به نوشتن انجیل مشغول شدند و این را بدانید که این چهار نفر اولین شاگرد های حضرت عیسی هستند و این چهار نفر دوباره برای شما انجیل را نوشتند. حال برایتان روشن شد؟ آیا این مطلب را میدانستید یا نه؟

جاثلیق گفت : تا امروز نمیدانستم و به لطف آگاهی شما از این مطلب آگاه شدم و مطالب دیگری از شما آموختم و از علم شما بسیار استفاده کردم قلبم گواهی می‌دهد که این مطالب حق و درست می‌باشد.

سوال چهارم امام هشتم از دانشمند مسیحی

امام در مورد علمای مسیحیت از جاثلیق پرسید: شهادت این افراد را قبول داری؟

جاثلیق گفت : این افراد علمای انجیل هستند و شهادت آنها احترام دارد و کاملاً قابل قبول است

امام رضا(ع) رو به مامون و اطرافیان آن فرمودند: شاهد باشید که اقرار کرد؛ آنها هم به این موضوع شهادت دادند. بعد امام رو به جاثلیق کرد و فرمود: آیا میدانی متّی در انجیل گفته است که حضرت عیسی از نسل یعقوب و اسحاق می‌باشد.

همچنین مرقابوس دربارۀ اصل و نسب عیسی گفته: عیسی بخشی از خدا است و خداوند او را در جسد انسانی قرار داده است و لوقا گفت: مادر و اجداد عیسی انسان‌هایی از خون و گوشت بودند، که روح القدس در آن‌ها رسوخ کرده بود.

قبول داری که حضرت عیسی دربارۀ خودش فرموده است: ای حواریون به درستی برای شما میگویم هیچ کس به آسمان نخواهد رفت مگر اینکه از قبل فرود آمده باشد جز آن شترسوار، خاتم النبیاء که او به آسمان صعود میکند و فرود میآید.

امام از جاثلیق پرسیدند: آیا این سخن را قبول داری؟

جاثلیق گفت: این سخن عیسی است و ما آن را انکار نمی‌کنیم.

پایان مناظره

امام رضا (ع) فرمودند : پس نظرت دربارۀ شهادت لوقا و مرقابوس و متّی چه هست؟

جاثلیق گفت : آنها دربارۀ مسیح اشتباه می‌گویند.

حضرت رو به حضّار نمودند و گفتند: مگر همین الان نبود که به پاکی شهادت این افراد شهادت داد؟

جاثلیق که دید سخن امام هم حق است و علم امام از آن بیشتر است تصمیم به تمام کردن مناظره داشت؛ از این رو به امام گفتند: ای عالم مسلمانان، میشود مرا در مورد این از مناظره معاف کنید.

امام رضا گفتند: تو معافی وبعد دوباره گفتند: اگر سؤالی داری بپرس.

در همین زمان جاثلیق در اوج خداحافظی کرد. 🙂

جاثلیق گفت : بهتر است که دیگر سؤالی از شما نداشته باشم. نمیدانستم که بین مسلمانان شخصی به این درجه از علم رسیده باشد. در این هنگام عقب کشید و به جای قبلی خود در مجلس برگشت.

خب ان شالله درک کرده باشید که چرا به حضرت رضا عالم آل محمد می‌گفتند.

کلام آخر

درکل اگر بخواهیم به این به پردازیم که چرا هر امام یکسری لقب‌هایی دارد که امام دیگر ندارد باید بگیم که کل ائمۀ اطهار لقب‌هایی یکسان داشتند مثلا امام هشتم شیعیان علیه السلام تنها عالم این خاندان پاک نبودند، که بسیار علم داشتند. قطعا همۀ ائمه دارای علم الهی بودند ولی چون امام رضا نسبت به ائمه اطهار دیگه بیشتر چالش‌های علمی داشتند. این لقب بیشتر برجسته شد.

این مقاله هم به پایان رسید اما این داستان همچنان ادامه دارد امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و اگر انتقال و پیشنهادی دارید در دیدگاه با ما اشتراک بگذارید. در نشر این مقاله مارو یاری کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید