ازدواج سفید چیست؟ راهی برای فرار از مسئولیت پذیری

زن--ناراحت- بعد-از-ازدواج-سفید

اجازه دهید برای درک راحت‌تر موضوع ازدواج سفید با یک مثال شروع کنیم .

فرض کنید بر حسب اتفاقات بد روزگار، رابطه بین شما و همسرتون شکرآب میشه و مجبور میشید خدایی نکرده طلاق بگیرید. کار به دادگاه میکشد و قاضی از شما (خانوم) میخواهد برای گرفتن حق مهریه شما از شوهرتون، شناسنامه خودتون رو بدید حالا اینجا دست و پای شما به لرزه می افتد، چرا؟! چون اسمی داخل شناسنامه نیست!! مگه میشه زیریک سقف باشی و اسمی داخل شناسنامه نباشه؟ چون اصلا قراردادی که نشون بده شما زن و شوهر هستید وجود ندارد. قاضی ازتون میخواد از طریق پدرتون برای گرفتن حق شما (خانوم) اقدام کند، ولی باز هم ترس از آبرو شما هستید که بین زمین و آسمون گیر کردید.

ازدواج سفید در جامعه‌ها نقش ازدواج راحت رو بازی میکند اما نه به معنی واقعی کلمه بلکه برای کسایی که دنبال هوا و هوس هستند.

ازدواج سفید (همباشی)؟!! اگه جایی گفتم همباشی پس یادتون باشه منظورم همین ازدواج سفید است.

خب بله دیگه. فقط ازدواج دائم نیست که انجام خیلی مرسوم هست. همباشی هم با شعار شروع زندگی ساده یا ساده زیستی ازدواج داره رواج پیدا میکند.

ازدواج سفید روز به روز دارد زیاد می شود، چرا بخاطر رسم و رسوم‌های غلط که بین خانواده‌ها شکل گرفته و هزینه‌های گزافی که از چشم و هم چشم بازی می آید.

در ادامه می‌خواهیم با جزئیات کامل درباره همین فایل مهم صحبت کنیم. قدم به قدم جلو می‌رویم تا ببینیم چطور می‌توان فرزندان خودمون رو از ازدواج سفید دور نگه داشت. چطور میتوانیم در دام  همباشی نیافتیم. در نهایت چطور یک ازدواج کامل و خوب داشته باشی و یک زندگی عالی بسازیم.

اول بریم ببینیم تاریخچه ازدواج سفید از کجا شروع شده.

ازدواج سفید از کجا پیدا شد

در دهه‌های اخیر بود که بنیاد «خانواده» در کل دستخوش تغییر شد. اونم نه تحولات کوچیک منظورم تحولات اساسی که ثمره این تغییرات رو باید در انقلاب جنسی اواخر دهه 1960 میلادی در کشورهای اروپایی و امریکایی جستوجو کرد. کشور‌های اروپایی و امریکایی اومدن روابط جنسی پیش از ازدواج راحت و دست‌یافتنی کردند. هدف اصلی این کشورها این بود که برای رفع نیاز جنسی متکی به ازدواج نباشید یا به زبان دیگر مجبور نشید ازدواج کنید.

(اینم بگم که دختر در این رابطه‌ها به شدت صدمه ذهنی و روحی و جسمی میبیند.)

جالب این که این انقلاب جنسی تا سال 1960 خیلی کم بود ولی به مرور زمان بین جوانان گسترش یافت. خب بریم سراغ کشور عزیز خودمون

ایران هم از این انقلاب در امان نبود و نیست چون خانواده‌های ایرانی برای مدرن ساختن زندگی در عرصه‌های گوناگون از جمله مناسبات بین دوجنس مخالف در کشمکش بین فرآیند مدرنیته و سنتی هستند.

از طرفی دیگه با بحرانی‌تر شدن مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، افزایش سن و همینطور ورود اینترنت جهانی باعث شد روابط جنسی پیش از ازدواج در بین جوانان ایرانی زیاد شود.

ازدواج سفید یعنی چه

خب حالا بیایم این دو کلمه یعنی ازدواج و سفید رو مرود بررسی قرار بدیم ببینم این دو کلمه چه معنی میدهند.

ازدواج در لغت نامه

نمیخوام خیلی با کلمات عجیب و غریب سردرگمتون کنم. ازدواج یعنی پیوند رابطه زناشویی بین دو نفر(جنس مخالف) که در همه جای دنیا یک اتفاق پسندید و به رسمیت شناخته شده است.

سفید در لغت نامه

در فرهنگ نامه دهخدا به سفید روشن‌ترین رنگ‌ها، و رنگی است که به هر رنگی اضافه بشه اون رونگ روشن‌تر دیده میشود.

شاید با خودتون بگید که ازدواج سفید بد نیست و در نگاه اول یک زندگی بسیار رویایی و زیبا رو تو ذهن شما به تصویر بکشد. بله دیگه ماهم معنی ازدواج سفید در لغت رو بهتون گفتیم که معنی لغوی این عبارت، مفهومی پاک و مقدس رو میرساند. حالا بریم سراغ  ازدواج سفید در اصطلاح ببینم اینجا چه چیزی دستگیرمون میشود.

ازدواج سفید در اصطلاح

ازدواج سفید در اصطلاح به معنی رابطه جنسی بین دو نفر که نیازی به تعهداتی که ازدواج دائم دارد، نیست. یعنی بدون هیچ تعهدی زن و مرد با هم زیر یک سقف میروند. حتی مدت زمان هم مشخص نیست و این عمل اصلا قانونی نیست.

امیدوارم تا اینجای کار اگه کسی ازتون پرسید ازدواج سفید چیست بتوانید به راحتی توضیح دهید.

 علت گسترش ازدواج سفید

با بیان توضیحات بالا همخانگی بدون ازدواج رسمی این روزها زنگ هشدار در خانواده‌های با اصل و نسب به صدا درآورده است. در ادمه میخواهیم به عواملی که باعث گسترش ازدواج سفید میشود رو شرح بدیم.

مسئولیت پذیری

ازدواج کابوسی شده برای دختران و پسران امروزی چرا؟؟ چون یکی از مهم ترین و اصلی‌ترین نیازهای ازدواج مسئولیت‌پذیری دختر و پسر می‌باشد. حالا فکر کنید در ازدواج سفید دقیقا روبه‌روی ازدواج حقیقی قرار میگیرد و هیچ مسئولیت‌پذیری طرفین رابطه بهم ندارند. اینجاست که ازدواج سفید خودشو نشون میده و جوانان رو در دام خودش می اندازد.

اگر شما ترس از ازدواج دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً سری به « پک کابوس ازدواج» بزنید و سرفصل‌ها / توضیحات آن را مرور کنید.

افزایش زندگی مجردی

زندگی مجردی یکی دیگر از از معایب جامعه ما شده. دانشجویانی که از خانواده خودشون دور هستند، یا اینکه برای کار به شهرهای دیگه مهاجرت میکنند.

نبود شغل و کار مناسب

یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج‌های سفید در سال‌های اخیر نبود شغل مناسب و تنها شدن جوانان می‌باشد. همچنین برای اینکه هزینه‌های خودشون رو کاهش بدهند، به این نوع ازدواج روی می‌آورند.

سنت‌های غلط ازدواج

اکثر خانوده‌‌های ما سنت‌های غلط و خرافاتی دارند که خیلی در ازدواج جوانان امروزی مشکلات ایجاد کرده است. چند نمونه از این سنت‌ها مثلا هزینه‌های سنگین مجلس ازدواج – توقعات نابجا خانواده‌ها و تشریفات بیش از اندازه

افزایش طلاق در جامعه

همه ما پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی داریم که سال‌ها کنار هم دارند زندگی می‌کنند. اما امروزه آنقدر طلاق افزایش یافته که اگه همینطور پیش بریم با پدیده‌ای به نام «سونامی طلاق» روبه‌رو میشویم

راهکارها برای جلوگیری از ازدواج سفید

در اینجا سعی کردیم مواردی که بیشتر روی افزایش ازدواج سفید تاثیر گذار است مانور بدهیم. حالا بیاییم راهکارهایی که میتونه جلوی ازدواج سفید که دقیقا نقطه مقابل پیوند حقیقی هست رو به طور مختصر اشاره کنیم.

وظایف دولت

1. تسهیل ازدواج

2. فرهنگ سازی ازدواج آسان

وظایف مردم

ما در کشور اسلامی زندگی میکنیم. اسلام تاکید زیادی به ساده‌ زیستی دارد.

تشویق به ساده زیستی ازدواج

اما یکی از موانع مهم برسرراه ازدواج جوانان هزینه‌های بالای عقد و عروسی، جشن‌ها و رسومات غلط است. مثلا درخواست مهریه سنگین یا داشتن خانه، ماشین، حقوق و مزایای زیاد از طرف خانواده عروس، این خودش نوعی بی اعتمادی به داماد می باشد. یا درخواست تهییه جهیزیه سنگین یا مجالس آنچنانی از طرف خانواده داماد این مواردیست که واقعا مانعی برای بهم رسیدن جوانان در مسیر درست زندگی بهم شده.

شاید باورتون نشه ولی این طرز فکر مهریه‌‎های سنگین امروزی فقط در ایران وجود دارد و هیچ کشور دیگه‌ای همچین رسوماتی ندارند!!!

امیرالمومنین میفرماید:

مهریه دختران رو سنگین نگیرید که خودش موجب کدورت و دشمنی می‌شود.

نقش واسطین در ازدواج

کسانی که در بین اقوام و فامیل دارای شهرت و خوشنامی هستند اگر پسر و دختر خوبی رو میشناسند و میدونند بهم میخورند، به خانواده‌ها معرفی کنند. یکی از دلایل ترس ازدواج همین نداشتن شناخت کافی خانواده‌ها نسبت به یکدیگر می‌باشد.

امیرالمومنین میفرماید:

«بهترین وساطتها این است که میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود تا سروسامان بگیرند»

تشویق به تقوا

امروزه گناه کردن خیلی راحت شده. کافیه زنگ بزنی تا گناه رو بیارند در خونتون، حالا که اینقدر گناه راحت شده به نظرتون چه عاملی بازدارنده‌ای میتواند، از درون مانع به گناه افتادن زن یا مرد، در چنین رابطه‌ای محسوب شود؟ مطمئنا تقوا.

هرمیزان این مایه دینی در فرد بیشتر باشد، احتمال اینکه به این انحراف اجتماعی تن در دهد کم‌تر خواهد شد. یه تعریف کوتاهم درباره تقوا بدم؛

تقوا یعنی محافظت کردن نفس از آلوده شدن به گناه به همین کوتاهی و به همین راحتی 😊

رعایت عفت و پاکدامنی

یکی دیگر از راههای جلوگیری از انحرافات جنسی تقویت عفت و پاکدامنی می‌باشد. عفت و حیا نه تنها جسم تقویت میکند، بلکه از نحرافات اجتماعی هم جلوگیری می‌شود. هرچه حیا بیشتر باشد نیروی قوی‌تری وجود دارد که جلوی ازدواج سفید یا بهتره بگیم همان همباشی را بگیرد.

کلام آخر : حواستان جمع باشد

ما در این مقاله سعی کردیم چشم و گوش شما رو نسبت به این انحراف جنسی و اجتماعی باز کنیم. همینطور که ما در poshtybanman.ir سعی بر جلوگیری از این انحراف داریم؛ افرادی هم سعی براین دارند تا با راه اندازی سایت‌های ازدواج سفید، بنیان خانواده و اجتماع اسلامی را به تباهی بکشند.

امیدواریم مطالب این مقاله در رابطه با همباشی و همین‌طور مقابله با این انحراف اجتماعی برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که نکتۀ دیگری درباره همباشی می‌دانید که ممکن است به درد ما و سایر خوانندگان این مقاله بخورد، خیلی خوشحال می‌شویم آن را مطرح کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید