چرا ازدواج کنم؟ + 10 دلیل که باید ازدواج کنیم

شرایط مالیش جور نیست
باید از جوونیمون لذت ببریم
هنوز بچه‌ایم
ازدواج جلوی پیشرفتمان می‌گیرد و….

شما جواب کسانی را خواندید که در مواجه با سوال چرا باید ازدواج کنیم؟ مصاحبه کردند. البته عمده‌ترین دلیل می‌توان مشکل مالی به شمار آورد. ازدواج یک سنگ بنای تشکیل خانواده می‌باشد و پیوندی زناشویی هست که زن و مرد را شریک زندگی و همیشگی خود می‌سازد. اگر بخواهیم تاهل را از ادیان بگوییم تمامی ادیان الهی مخصوصا دین اسلام انسان را سفارش به ازدواج کرده است. ما در این مقاله قصد داریم به این بپردازیم که چرا باید ازدواج کنیم، و اصلی ترین هدف تشکیل زندگی مشترک چیست.

 

کلیپ بالا تنهای یک قسمت از دوره ی ازدواج است که با کمک استاد مافی نژاد تهیه شده است، برای دیدن تمامی قسمت های دوره می‌توانید متن زیر رو کلیک کنید. دوره‌ی  بایدها و نباید‌های ازدواج

 

تفکر اشتباه در ازدواج

گاهی اوقات افرادی هستند که می‌گویند ما چیزی جز شکست در زندگی اطرافیانمان ندیدیم پس چرا ازدواج کنیم، واقعاً چرا گاهی افراد فکر می‌کنند اگر زندگی مشترک داشته باشند، زندگی مجردیشان خراب می‌شود. می‌خواهم یک تعریف ساده از ازدواج بهتان بگویم:

ازدواج یعنی رابطه حقوقی و شرعی که به وسیله‌ی عقد بین زن و مرد حاصل می‌شود.

خب حالا بریم سر اصل مطلب اینکه چرا باید ازدواج کنیم، و مزایای اصلی شروع یک زندگی مشترک را برایتان تشریح می‌کنیم.

چرا باید ازدواج کنم

هرکسی برای ازدواج کردن انگیزه‌ و دلایل خودش را دارد. اما اینکه چرا باید ازدواج کنیم؟ این سوال مختص تنها شما نیست و هر کسی در زندگی بالخره با این سوال روبه‌رو می‌شود. همه ما در مسیر زندگی به نقطه‌ای میرسیم که برای تغییرات بزرگ در زندگی باید ازدواج کردن و متاهل شدن را انتخاب کنیم.

اگر با خود می‌گویید چرا من باید با یک نفر ازدواج کنم که خود را محدودکنم بهتر است در جواب بگویم یکی از بهترین مزایای ازدواج استقلال فکر در زندگی هر شخص می‌باشد. ازدواج کردن مزایای بسیاری دارد:

هدف ازدواج برای رسیدن به آرامش

بهتره اینطور شروع کنم که چرا ازدواج نمی‌کنیم تا به آرامش برسیم؟ این مهم ترین علتی هست که می‌تواند دلیل ازدواج باشد. ما در طول زندگی تمام عمر را در پی آرامش می‌گردیم هر قدمی که برمیداریم برای رسیدن به آرامش در زندگی است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

ما همسرانی از جنس خودتان آفریدیم که در کنار آن‌ها به آرامش برسید.

از دیدگاه خداوند همسر انسان، به عنوان شخصی که سنگ صبور و دغدغه‌های روحی روانی فرد است. برای به دست آوردن آرامش در زندگی، خون‌ها ریخته شده و حقها ضایع شده است. حال یک سوال به وجود می‌آید اگر قرار است که ازدواج باعث آرامش در زندگی مشترک شود پس چرا بعضی از زندگی‌ها مانند زندان می‌شود؟ واقعاً ایراد کار کجاست؟ آیا نعوذ بالله خداوند اشتباه می‌فرماید یا ما راه را غلط می‌رویم؟ مرد برای آرامش از خانه بیرون می‌زند. خانم برای راحت شدن حاضر است شوهرش برای ناهار خانه نیاید. اگر می‌خواهید به جواب سوال‌هایتان برسید پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

شروع یک زندگی مشترک

ازدواج کنم، به عشق و محبت برسم!!

از محبت خارها گل می شود
وز محبت سرکه ها مل می شود

از محبت دار تختی می شود
وز محبت بار بختی می شود

همه ما با این اشعار مولانا در زندگی مشترکمان آشنایی داریم. خداوند کریم هم درقرآن می‌فرماید: «جعل بينكم مودة ورحمة» آیا می‌دانید راز بین محبت و مودت در پاسخ به سوال چرا باید ازدواج کنیم چیست؟ آیا می‌دانید فرق بین مودت و محبت در چیست؟ اگر می‌دانید این قسمت را می‌توانید نادیده بگیرید و به سراغ قسمت بعد بروید ولی اگر نمی‌دانید بهتر است که با دقت بخوانید.

  1. به دوست داشتن دائمی مودت می‌گوییم اما محبت محدوده زمانی دارد
  2. ما در مودت خیانت نداریم ولی در محبت خیانت وجود دارد. اینجا منظورمان هر نوع خیانت که مربوطه به محبت باشد، است.
  3. مودت تنوع ندارد اما محبت تنوع دارد.
  4. مودت، زمان و مکان سرش نمی‌شود ولی محبت در فاصله دور از بین می‌رود.
  5. داشتن مودت، خود نوعی محبت است که هر دو طرف با هم به رشد و سعادت در ازدواج دست پیدا می‌کنند.
  6. مودت دو طرفه می‌باشد ولی محبت می‌تواند یکطرفه باشد

اکثر روانشناسان وجود محبت و مودت را در زندگی یکی از نیازهای اصلی و مهم انسان به شمار می‌آورند. مودت و محبت کردن نباید معطوف به مکان، زمان، سن و… باشد.

ازدواج برای رفع نیاز جنسی طبیعی

در بین مراجعه کنندگانی که به موسسه پشتیبان من تماس گرفتن یک موضوع خیلی سوال می‌شد؛ اینکه چطور شهوتم را کنترل کنم؟ آیا باید ازدواج کنم!!! بد به حال کسانی که تنها دلیل برای ازدواج را کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌دانند؛ البته این امر پوشیده نیست از اینکه یکی از اهداف در شروع زندگی مشترک، کنترل غریزه جنسی می‌باشد ولی نباید هدف اصلی باشد.

 

اگر بتوانید نیاز جنسی خود را در جای مناسب یعنی ازدواج کردن رفع کنید به صورت غیر مستقیم باعث آرامش در این رابطه عاطفی می‌شود. یکی از دلایلی که بیشترین آمار طلاق در کشور ما را رقم زده است، مشکل روابط زناشویی می‌باشد.

برای پیروی از سنت پیامبر باید ازدواج کنیم

به غیر از موارد بالا هر بچه مسلمانی باید ازدواج کند. اگر فقط کمی در زندگی اهل بیت اطهار تحمل می‌کردیم هیچوقت کار زندگی‌ها به طلاق و خیانت نمی‌کشید، تا جایی که در زندگی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها با ارائه کردن رفتار و الگوی مناسب در زندگی مشترک از شب خواستگاری، عقد، عروسی تا واگذاری سرپرستی خانواده به حضرت علی و مدیریت منزل به حضرت زهرا می‌توان انتخاب درست را برای بشر آسان کرد.

چرا ازدواج کنم؟ برای خودسازی

شاید در جواب سوال، چطور در زندگی پیشرفت کنیم؟ این را بگوییم ما ازدواج می‌کنیم تا به خودسازی برسیم یعنی چه؟ یعنی اینکه هدف از ازدواج و شروع یک زندگی مشترک، امری است خداپسندانه برای رفع عادت و اخلاق های نامتعارف می‌باشد. پس محیط خانواده و خانه باعث رشد و توسعه فردی زن و مرد می‌شود. وقتی ما بتوانیم رذایل اخلاقی را با داشتن یک همسر در کنار خود دور کنیم، چه بسا ازدواج به توسعه فردی ما در زندگی کمک می‌کند.

برای بقای نسل ازدواج کنیم

دلیلی که نمی‌شود انکار کرد بحث بقای نسل است. امروزه جوامع غربی بسیار درمورد فرزندآوری تبلیغ می‌کنند چون طبق بررسی‌هایی که شده رشد منفی جمعیت در دهه‌های آینده باعث کهنسالی کشورهای غربی می‌شود. ایران هم از این موضوع مستثنا نیست و جمعیت ایران رو به کهنسالی می‌رود.

هدف ازدواج داشتن بهداشت روانی

داشتن بهداشت روانی در زندگی یکی دیگر از اهداف ازدواج می باشد. زن و مرد برای اینکه سلامتی جسم و روانشان بهبود پیدا کند نیاز به پیوند زناشویی دارند. این نیازها شامل، درد و دل کردن، تغذیه، رفع نیازجنسی، محبت کردن، مودت کردن و… می‌باشد. لذا خودداری از ازواج باعث می‌شود نیازهای جنسی و جسمی و حتی عاطفی سرکش شوند و زمینه ساز بسیاری از بیماری های روحی و روانی شوند.

 

پیش به سوی ازدواج…

بعد از این همه صحبت کردن درمورد اینکه چرا باید ازدواج کنیم؟ من پیشنهاد می‌کنم سری به زندگی‌های پدر بزرگ و مادربزرگمان بزنیم و واقعاً از آنها بپرسیم آیا در کنار هم خوشبخت نیستند؟ چرا ازدواج کردند؟ فکر میکنم بتوانیم خیلی از سوالات خود را بگیریم و اگر شما پدر بزرگ و مادربزرگتان در قید حیات نیستند می‌توانید از یک مشاور امین مشورت بگیریم. لطفاً این توصیه مرا جدی بگیرید به عنوان کسی که ازدواج کرده و از ازدواج خود بسیار راضی هستم.

نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در قسمت دیدگاه ارسال کنید.

 

راستی قبل از اینکه برید یک پیشنهاد خوب هم بهتون بدیم:

بنر تخفیف برای پک کابوس ازدواج

دوره ی تخصصی پک کابوس ازدواج شامل 18 قسمت : (قسمت های رایگان دوره را میتونید در لینک های زیر ببینید):

  1. فهرست محتوایی دوره کابوس ازدواج
  2. اهداف خوب در ازدواج
  3. اهداف شوم در ازدواج

برای اطلاع کامل از محتوای دوره و تهیه آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید