روزه کنکوری ها

یکی از چیزهایی که همیشه دانشجو ها باهاش سرو کله می زنن روزه گرفتن در ایام کنکور و درس خوندن هستش، به خاطر همین می خوایم درمورد حکم روزه گرفتن برای کنکوری ها صحبت کنیم.

حکم روزه گرفتن برای کنکوری ها

افرادی که در ماه رمضان کنکور و یا امتحان دارند و از طرفی چون روزه بر این افراد واجب است وازطرفی اگه بخواهند روزه بگیرن دچار سختی زیادی میشن مثل درست امتحان ندادن و یا اینکه مجبور میشن از شهر برن و یا اینکه شبانه درس بخوانند در حالی که توان این موارد را ندارند.

حکم روزه گرفتن برای کنکوری ها اینه که نمی تونند به خاطر درس خوندن روزه نگیرند ولی می توانند تا قبل از ظهر به محدوده مسافت شرعی بروند و روزه خود را باز کنند و برگردند ولی باید روزه ای را که به خاطر رفتن به مسافت شرعی باز کرده اند را تا قبل از ماه رمضان سال بعد قضاء کنند.

آیت الله سیستانی نکته ای در مورد این افراد عزیز می فرمایند که اگه این افراد نتونن هم درس بخونن و هم روزه بگیرند و اگه بخوان روزه بگیرن دچار سختی فوق العاده شدید میشن در اینصورت میتونن چیزی بنوشن و بخورن ولی نه به انداره ای که سیراب بشند و یا یک شکم سیر بخورند، در این صورت باید روزه خودشون رو قضا کنند ولی دیگه نیاز به کفاره نیست.

مسافت شرعی یعنی چی؟

در بالا گفتیم که حکم روزه گرفتن برای کنکوری ها اینه که قبل از ظهر خودشون رو به مسافت شرعی برسوننو روزشون رو باز کنن اما بریم ببینیم مسافت شرعی یعنی چی؟

یک حد ترخص داریم و یک مسافت شرعی

حد ترخص: میشه یک کیلومتر و 350 متر بعد از آخرین خانه شهر

مسافت شرعی: 21 کیلومتر بعد از حد ترخص

نکته: کسی که فقط به قصد روزه خوری میخواد بره خارج از شهر حالا یا به خاطر اینکه دانشجو یا به خاطر اینکه شغل سختی دارد ، باید حتما تا نقطه مسافت شرعی بره و اونجا روزش رو باز بکنه و برگرده. اما کسی که قصدش روزه خوری نیست و کلا قصد داره توی ماه رمضان بره شمال لب ساحل جوج بزنه، این آقا می تونه از همون نقطه ی حد ترخص روزش رو باز کنه

نکته: کسی که در ماه رمضان قصد سفر مثلا به شمال رو داره، تا وقتی که در شهر خودش هست نمی تونه چیزی بخوره یا کاری بکنه که روزش باطل بشه

نکته:خوبه بدونید که به لطف آقای قرائتی در اکثر شهرها و شهرستان ها و حتی روستا ها نقاط حد ترخص و مسافت شرعی با تابلو مشخص شده و نیاز نیست خودتون محاسبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید