شرح دعای روز سوم ماه رمضان

شرح دعای روز سوم ماه رمضان در 4 فراز: .1عوامل زیاد شدن فهم 2.دیوانه واقعی 3. دعای پر برکت 4. بخشش بی کران

دعای روز سوم:

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِيهَ وَ بَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ وَ اجْعَلْ لِي نَصِيبا مِنْ كُلِّ خَيْرٍ تُنْزِلُ فِيهِ بِجُودِكَ يَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِينَ»

ترجمه: خدايا در اين روز مرا هوش و بيدارى نصيب فرما و از سفاهت و جهالت و كار باطل دور گردان و از هر خيرى كه در اين روز نازل مى ‏فرمايى من را نصيب بخش به حق جود و كرمت اى جود و بخشش دارترين عالم!

رمضان

شرح فراز اول دعای روز سوم ماه رمضان

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِيهَ» خدايا در اين روز مرا هوش و بيدارى نصيب فرما!

«ذهن» به معنای فهم و «تنبیه» به معنای آگاهی دادن است. در این فراز انسان از خداوند می خواهد تا فهم و آگاهی را به او روزی کند.

رزق و روزی اختصاص به امور مادی ندارد بلکه مصداق اصلی رزق و روزی امور غیر مادی است و به خاطر همین وقتی انسان در اموری غیر مادی چیزی در بساط نداشته باشد هر چند هم در امور مادی دارای مکنت و ثروت باشد نمی تواند استفاده درستی از مواهب مادی خداوند ببرد.

عوامل زیاد شدن فهم

در احادیث توصیه هایی برای زیاد نمودن قدرت فهم شده است مثل:

  • خوردن سرکه بخصوص قبل از غذا
  • انار خصوصا همراه با پوست سفید آن
  • عسل هنگام ناشتا
  • جویدن کندور، خوردن به، خوردن مویز (کشمش سیاه) در حالت ناشتا.

 و از طرفی از خوردن زیاد گوشت شکار و گوشت گاو نهی شده است زیرا باعث کندی ذهن می شود. ( جالبه بدونید که گوشت گاو مکروه و گوشت گوسفند مستحب اما شیرشون برعکسه یعنی شیر گوسفند مکروه و شیر گاو مستحب)

انسانی که دارای ذهن قوی است، خود تنبه پیدا کرده و مطلب را می گیرد به همین خاطر گفته شده است: «العاقل یکفیه الاشارة و الجاهل لا یکفیه المناره».

شرح فراز دوم دعای روز سوم ماه رمضان

«بَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ» و از سفاهت و جهالت و كار باطل دور گردان!

سفاهت به معنای بی خردی و تمویه به معنای قاطی کردن مسائل است. سفاهت اختصاص به بی عقلی های مادی و بی خردی های امور دنیوی ندارد بلکه قرآن هر کسی را که از دین تبعیت نکند را سفیه خوانده است: « مَنْ يَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْراهيمَ إِلاَّ مَنْ سَفِهَ نَفْسَه»‏ (بقره: 130) هر یک از دو گروه دین داران و بی دین ها، به همیدگر نسبت سفاهت و بی عقلی می دهند ولی نهایتا این انبیا و پیروانشان هستند که ثابت کردند بیشترین عقل را داشته اند زیرا فریب شیطان را نخوردند.

جنون واقعی

پیامبر اسلام (صلى الله عليه و آله) از محلی می گذشتند و مشاهده کردند مردم دور شخصی که بر زمین افتاده بود جمع شدند، حضرت سؤال کردند برای چه اطراف این شخص جمع شده اید؟ پاسخ دادند او دیوانه ای است که بر روی زمین افتاده و غش نموده است. حضرت فرمودند: او دیوانه نیست. مریض است، آیا به شما اطلاع دهم که مجنون واقعی کیست؟ پاسخ دادند: بله ای رسول خدا! حضرت فرمود: دیوانه کسی است که با غرور راه می رود آن گونه که وقتی می خواهد به اطراف بنگرد تنها به دو طرف شانه اش نگاه می کند و هنگام حرکت شانه هایش را تکان می دهد! از خداوند بهشت را آرزو دارد ولی او را معصیت می کند کسی از شرش ایمن نیست و کسی هم به خیر او امیدی ندارد. این واقعا دیوانه است ولی این فرد مریض است.«خصال: 1/332»

شرح فراز سوم دعای روز سوم ماه رمضان

«اجْعَلْ لِي نَصِيبا مِنْ كُلِّ خَيْرٍ تُنْزِلُ فِيهِ» و از هر خيرى كه در اين روز نازل مى ‏فرمايى مرا نصيب بخش!

دعای پر برکت

حضرت موسی وقتی یکی از فرعونیان را  کشت مجبور شد از شهر بگریزد، در مسیرش به عده ای برخورد کرد که اطراف چاه آبی، گوسفند خود را آب می دادند و دخترانی را دید که آنها هم می خواستند گوسفندانشان را آب دهند ولی حضور مردان اطراف چاه مانع این کار بود. ایشان جلو آمد و درخواست کرد که بگذارند آنها گوسفندانشان را آب دهد. وقتی از کارش فارغ شد به سایه دیواری رفت و نشست. نه پولی داشت و نه روی این که از دختران طلب مزدی کند. شروع به دعا کرد: « رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقيرٌ (قصص: 24) خدایا من نیازمند خیر هستم که به سویم می فرستی.»

خداوند دعای موسی را استجابت کرد که دارای شغلی شد آن هم با کار فرمایی همچون شعیب  و بعد با یکی از دختران شعیب ازدواج کرد و بعد در کنار کوه طور وقتی رفته بود تا برای خانواده اش که در تاریکی صحرا سرگردان بودند و از سرما برخود می لرزیدند آتش بیاورد، به پیامبری مبعوث شد و مأمور شد تا در هیبت پیامبر به شهری که از آن گریخته بود برگردد و بنی اسرائیل را نجات دهد.

خداوند همه ی خیرها را به او ارزانی داشت. خدایا ما به همه ی خیرهایی که بر همه ی بندگانت فرو می ریزی نیازمند و فقیر هستیم. درب خانه کریم چند چیز نخواه! همه چیز بخواه زیرا به او در رابطه با هر خیری مورد امید است: «یا ارجوه لکل خیر»

خدایا من به ادامه ی همه ی آن چه به من داده ای و اعطای هر آن چه به من نداده ای و خیر من است نیازمندم!

شرح فراز چهارم

«بِجُودِكَ يَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِينَ» به حق جود و كرمت اى جود و بخشش دارترين عالم!

هر بخششگری را در ذهن خود تصور کنید و برایش افسانه سرایی نماید حتی اگر در دنیا وجود هم نداشته باشد باز خداوند از او بخشش بیشتری دارد. زیرا گنجینه هایش نه تمامی دارد و برای مهربانی اش نیز پایانی نیست و نیاز ما به بخشش او هم حدی نمی شناسد پس همه چیز آماده است تا ما از او همه چیز بخواهیم که هیچ چیز بدون جود او به ما نمی رسد. ما حقی نداریم. آنچه او به ما می دهد لطفی است که در حق ما روا می دارد.

 

شرح دعای روز دوم ماه رمضان

دیدگاهتان را بنویسید