زندگینامه امام حسن عسکری (ع) | از تولد تا شهادت

شهادت-امام-حسن-عسکری

حتماً تا بحال زندگینامه امام حسن عسکری رو در گوگل سرچ کرده‌اید یا حداقل اسم مبارک امام به گوشتان خورده است. اگر مشتاق هستید درباره این امام بزرگوار بیشتر اطلاعات به دست آورید در خوب جایی قرار گرفته‌اید. من در این مقاله نسبتاً طولانی (تأکید می‌کنم نسبتاً طولانی!) تصمیم گرفتم که اطلاعات بیشتری از امام حسن عسکری در اختیار شما قرار دهیم.

اما اگه یکی از افرادی هستید که نسبت به زندگی حضرت آشنایی دارید باز هم این مقاله با سبک خاصی می‌تواند به شما کمک کند. چون پشتیبان‌من سبک نگارش متفاوتی در اینگونه مقالات دارد.

زندیگنامه امام حسن عسکری علیه السلام

حسن بن علی بن محمد (ع) در ربیع الثانی به دنیا آمد. ایشان چون در زمان حاکمانی امامت می‌کردند، که حضرت را مثل سایرین ائمه در محدودیت نگهداشته بودند. با این تفاوت که ایشان بسیار در تنگنای حکومتی قرار داشتند.

در ادامه به شما بخش‌های مختلف از زندگی این امام بزرگوار می‌پردازیم، در این مقاله با ما همراه باشید.

نسبت‌ها

امام حسن عسکری (ع) به قول قدیمی‌ها با هشت پٌشت به علی ابن ابی‌طالب (ع) می‌رسد. پدر حضرت امام هادی (ع) دهمین امام شیعیان می‌باشد. مادر امام کنیزی و حٌدیث نام داشت اما بعضی از منابع نام مادر حضرت را «سوسن»، «عسفان» و «سلیل» ذکر کرده‌اند. برادران امام به ترتیب امام حسن عسکری (ع) ، محمد، حسین و جعفر نام برده‌‎اند.

القاب‌ و کنیه امام حسن عسکری

همه ما وقتی تو فامیل حرف از یک بچه درس خون میشد می‌گفتند: پسر فلانی خیلی زرنگه یا دختر فلانی شاگرد اول مدرسش شده. ائمه اطهار هم هر کدام دارای القاب و کنیه خاص می‌باشند که خصلت‌های آن‌ها را توصیف می‌کند.

القاب

اصلی‌ترین لقبی که ما از حضرت به گوشمان رسیده، لقب عسکری می‌باشد. البته این لقب بین ما شیعیان جا افتاده است. ابتداي دوره امامت حضرت، اين لقب شبيه به يك اسم رمز براي امام يازدهم بوده است.

البته آن حضرت را به القاب دیگری هم می‌شناسند. كه عبارتند از … صامت، هادى، رفيق، زكى، نقى. اين القاب خود منعكس‌كننده خصلتهاى پسنديده‌اى هستند كه در طول زندگى آن حضرت براى مردم ظاهر شد. كنيه او «ابو محمّد» بود و عامه مردم آن حضرت و پدر و جد او را ملقب به ابن الرضا مى‌كردند.

کنیه

جالب است بدانید که کنیه چیست؟ کنیه به دسته نام‌هایی، که در مردانی پیشوند «اب»، «ابن» دارند و در زنان پیشوند «اُم» همراه باشد.

حالا که معنی کنیه رو فهمیدید بهتر موارد زیر را درک می‌کنید.

امام هم دارای کنیه‌های مختلفی می‌باشد:

  1. ابومحمد
  2. ابولحسن
  3. ابوالحجه
  4. ابوالقائم

ولادت

تولد امام حسن عسکری (ع) در مدینه می‌باشد. البته بعضی منابع از تولد ایشان در سامرا هم سخن گفته‌اند. سال تولد حضرت 232 قمری در هشتم ربیع الثانی آورده شده است.

همسر

داستان ازدواج امام حسن عسکری خیلی مفصل و بسیار جالب می‌باشد. پیشنهاد ما به شما اینه که حتما این داستان را مطالعه کنید. تنها همسر امام حسن عسکری کنیزی بود از مصر با نام نرجس خاتون که حضرت مهدی عج الله تعالی فرج شریف را به دنیا آورد.

فرزند

حضرت فقط یک فرزند داشتند. آن هم حضرت صاحب الزمان علیه السلام که هنوز در قید حیات می‌باشند.

شهادت-امام-حسن-عسکری-علیه-السلام

شهادت در 28 سالگی

شهادت امام حسن عسکری امام یازدهم شیعیان در سال 260 قمری و دوران حکومت معتمد عباسی رقم خورد. ایشان یکی از محدود امامانی بودند که در جوانی و در سن 28 سالگی به شهادت رسیدند. در روایتی آمده که معتز عباسی به دربان خود دستور داد تا امام حسن عسکری را در راه کوفه به شهادت برسانند، اما با آگاه شدن مردم نتوانست نیت شوم خود را عملی کند. حتّى در روزگار مهتدى هم آقاجان ما از آزار او در امان نبود، او مى‌كوشيد امام را در تنگنا قرار دهد تا آنجا كه زندانى‌اش كرد و قصد كشتنش را نمود.

اما امام به یکی از یاران خودش گفتند:

ابوهاشم! اين ستمگر، قصد كرده مرا امشب بكشد، امّا خداوند عمر او را كوتاه گرداند. مرا فرزندى نيست و خداوند بزودى مرا فرزندى عطا خواهد فرمود.

«بلاخره آنكه آن حضرت در دوره معتمد همواره تحت آزار و اذيت قرار داشت تا آنكه به دست وى به زندان افتاد

تاریخ نگاران روز شهادت حضرت را به روز قیامت مثال زدند، چرا؟

چون تعدا زیادی از مردم محرومی که مهر امام و محبت وی را دل خود نگهداشته بودند. در روز شهادت عواطف همه این افراد خروشان کرد.

جمع بندی

امام حسن عسکری چون در زمانی زندگی می‌کرد، که حاکمان عباسی ایشان را خیلی تحت نظر داشتند و در شدید‌ترین آزارها و اذیت‌ها به سر می‌بردند برای همین از ایشان منابع زیادی وجود ندارد. در این مقاله ما سعی کردیم که تلاش کنیم از منابع معتبر استفاده کنیم تا بتوانیم مظلومیت این امام را به مخاطبان خود منتقل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید