اهمیت پیاده روی اربعین حسینی- (از غدیر تا کربلا)

پیاده روی اربعین حسینی رو میتوان راهی برای رسیدن به گنجی از گنج های چهلم امام حسین (ع) دانست. باید قدر این گنج را دانست. باید به تمام دنیا اطلاع رسانی گردد که تجمع عظیم اربعین امام حسین برای عاشقان اهل بیت(علیهم السلام) است. این تجمع عظیم بسیار مهم بوده و کیان شیعه را تقویت و تثبیت می‌ کند.

در این مقاله بهتون می‌گوییم که چرا امام حسین در واقعه عاشورا قیام کرد و با لبانی تشنه به شهادت رسید. علت اینکه هرساله پیاده روی چهلم امام حسین علیه السلام باشکوه‌تر از سال قبل برگذار می‌شود، چیست؟

قیام امام حسین

امام حسین علیه السلام نسبت به کارهای ناشایست یزید بن معاویه قیام کردند.این قیام وقتی شروع شد، که حاکم مدینه از طرف یزید دستور داشت از امام حسین بیعت بگیرد. ولی امام بیعت نکردند و به سمت مکه رفتند و از آنجا به کوفه که البته موجب شهادت خودشون و یاران با وفاشون و همچنین باعث اسارت خانواده خود و یارانشون شد. زمانی این قیام تمام شد که اسرای کربلا به مدینه بازگشتند.

فقط در نظر داشته باشید که این بخش کوچیکی از توضیحات حرکت امام حسین علیه السلام بود.

پیاده روی اربعین امام حسین

علت شور و اشتیاق پیاده روی اربعین

ترس از تکرار اشتباه

یک ضرب و المثل قدیمی هست که میگه آدم عاقل از یک سوراخ دوبار نیش نمیخوره!!

بیاید با یک داستان شروع کنیم موافقید؟

روز عاشورا بود. مرحوم شیخ مرتضی انصاری (رحمت الله علیه) که روبه روی در ورودی حرم حضرت علی ایستاده بودند. از هیئت های عزاداران استقبال می کرد و در کنار او، عباس أفندی از طرف حکومت عثمانی عراق، ایستاده بود.

افندی از شیخ مرتضی انصاری سوال کرد:

ما قبول داریم که حسین بن علی (علیه السلام) مظلوم شهید شده و یزید انسان پست و خونخواری است. ما هم در عزای آن بزرگوار غمگین هستیم، اما سوال من این است که این مراسم به چه معناست؟ سینه زنی، زنجیرزنی، دسته راه انداختن، گِل به سر مالیدن و …، هدف از انجام این کارها چیست؟

مرحوم شیخ انصاری فرمودند:

سِرّ مطلب این است که ما شیعیان یک بار سرمان کلاه رفت و با مراسم تلاش می کنیم دوباره چنین نشود.

(این جواب بیشتر سوال را بزرگ کرد) أفندی پرسید یعنی چه؟!

شیخ انصاری فرمود:

در جریان غدیر خم، پیامبر (ص) در برابر صد هزار نفر، علی (علیه السلام) را با صراحت به وصایت خود برگزید. اما شما انکار کردید، سپس گفتید غدیری در کار نبوده یا اگر بوده چیز مهمی نبوده است. فقط صرفا سفارش به دوستی با علی (علیه السلام) بوده است.

اشکال از ما بود که غدیر خم را با سر و صدا و شعار، بزرگ نداشتیم. که باعث شد حق حضرت علی علیه السلام ضایع شود. ترسیدیم که اگر عاشورا را هم بزرگ نشماریم و با شعار و تظاهر برگزار نکنیم. شما انکار کنید و بگویید اصلا حسین (علیه السلام) شهید نشده. یا حسین (علیه السلام) را راهزنان میان راه کشتند و یزید (لعنت الله علیه) انسان با تقوایی است.

خواستم با نقل این داستان یکی از دلایل رو براتون گفته باشم. شیعیان هر ساله با پیاده روی اربعین حسینی نشان می‌دهند که هیچ وقت جای ظالم و مظلوم عوض نخواهد شد.

موکب های پیاده روی اربعین

اهمیت پیاده روی اربعین

جلوگیری از تحریف عاشورای حسینی

داستان امام حسین علیه‌السلام اهمیت زیادی داره. چرا که قرار بود انحرافی بزرگ در اسلام بوجود بیاد که امام با این قیام جلوی این انحراف را گرفت و عملا حرکت بزرگ برای مانع شدن از نابودی دین اسلام بود.

داستان امام حسین مثل یک سد محکم از اسلام دفاع می‌کند. که اگر خدشه‌ای به داستان امام حسین وارد بشود در تمام اسلام ضرر میکند. اسلام و محرم و صفر به هم تنیده شده‌اند و نمی‌شود یک کدام را برداشت و انتظار داشت که دیگری باقی بماند.

امام خمینی رحمة الله علیه حرفی ماندگار دارد که می‌فرمایند:

«محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.»

خوب به نظر شما چرا باید امام خمینی دلیل نگه داشتن اسلام را محرم و صفر بداند؟

امام خمینی نمی‌گوید که قیام امام حسین درعاشورا، اسلام را زنده نگه داشته می‌گوید محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته.

زنده نگه داشتن اسلام در محرم و صفر

یکی از راه های تبلیغ این قیام پیاده روی اربعین است. که با حضور میلیونی تمام شیعیان جهان این امر تحقق پیدا کرده.

می‌خواهم بگم چیزی که در چشم همه انسان‌ها در محرم و صفر قرار می‌گرد، یک شور و اشتياق حسيني است. که در وجود همه آزادی خواهان جهان جوشش مي‌کند. که در واقع این نتیجه همان خون مظلوم کربلاست که خون همه ملت‌ها و آزادگان جهان را به جوش مي آورد. اما جدا از جوشش خون سیدالشهدا باید شعوری باشد که هر سال و هر ماه و هر روز تجلی پیدا کند. تا روزی که امام زمان (عج) ظهور کنند و این خون به بالاترین درجه شکوفایی خودش برسد. بر اساس این توضیحاتی که دادیم می‌توان زنده نگه داشتن اسلام را به شرح زیر بیان کرد:

شکوفایی اصول دین

اولین چیزی که از محرم و صفر تو ذهن همه ما یا دروغ نگم اکثر ماها نقش میبنده، قیام امام حسین عیله السلام است. پس یادآوری هر سال محرم و صفر و قیام اباعبدا… برای زنده نگه داشتن اسلام واجبست. از همین رو یزیدیان زمانه نمی‌توانند، جای مظلوم و ظالم رو عوض کنند.

حالا فکر کنید ائمه تمام ارزش های دنیوی رو برای عشق خدا کنار می‌گذارند عملا دارند به یگانگی و توحید شهادت می‌دهند.

وقتی آخرت را به دنیا اهمیت می‌دهند عملا معاد را شهادت می‌دهند.

وقتی سایر ائمه و اللخصوص امام حسین علیه السلام  قصد خود را از قيام، زنده کردن سنت رسول خدا و مرام پدرش مي خواند عملا به نبوت و امامت نيز شهادت می‌دهند.

این موارد اگر تجلی دین نیست. پس چه چیزی می‌تواند باشد؟

زنده کردن فروع دین

وقتی که محرم و صفر شما رو یاد ائمه اطهار، امام حسین و قیام ایشان می‌اندازد. پس نباید از احیای شعور حسینی که همان فروع دین است، غافل ماند. همانطوری که حضرت دست به قیام زده تا ارزش‌های اسلام را از طریق امر به معروف و نهی از منکر زنده نماید. اینجاست که وسط جنگ با یزیدیان دست از جنگ می‌کشد و اقامه نماز می‌کند تا به همه بگوید نماز پایه و ستون دین است.

همین حرکت امام خود نمونه ایست در زنده کردن فروع دین…

تازه کردن ارزش هاي انساني و اسلامي

قيام سرخ حضرت سيدالشهدا عليه السلام فراي مسائل و مفاهيم ديني که در بطن خود دارد مشتمل بر معارف بزرگ انسانيت و آزادگي است. از اين رو امام خطاب به دشمن و طاغوت زمان خود که به اصول و فروع دين وفادار نيست می‌فرمايد:

«اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد».

حادثه کربلا سرشار از مفاهيم بزرگ انساني همچون؛ مجاهدت، شهادت، وفاداري، حيا، عزت نفس، گذشت، شرافت، فداکاري و… است. لذا زماني که در محرم و صفر طی دو ماه از مصائب اهل بیت علیه السلام به صورت مکرر گفته می‌شود که مطابق فطرت آدمی است. همین امرباعث ارتباط معناداری با روح انسان پیدا کند. که سبب افزایش مفاهیم انسانی که دین بهش توجه دارد در جامعه نشر یابد.

کلام آخر

بعد از حادثه عاشورا یزیدیان زمانه در صدد این بودند که هدف سیدالشهدا علیه السلام را کم جلوه نشان دهند و نور قیام این شهید مظلوم دشت کربلا را خاموش کنند.(ما در گروه پشتیبان من می‌خواهیم این مطالب رو براتون واضح کنیم)

از همین رو به امام حسین تهمت می‌زدند و بعضی اوقات هم در فکر خرابی قبر مطهر امام حسین علیه السام بودند. اینگونه جنایت های ابلهانه کم نداشتند نمونه دیگرش اینکه می‌خواستند اطراف قبر امام حسین را شخم بزنند.

رفتار های جنون آمیزی که از قرن‌ها قبل تا به همین الان که دارم این مقاله رو می‌نوسیم ادامه داشته. نمونش همین چند وقت پیش گروهی از وهابیون که به معنای واقعی کلمه مردمان همان زمان جاهلیت بودند، روز عاشورا روی دیوار های شهرهایی که تحت تسخیر خودشون در آوردن کلمه «روز شادی و سرور» را تبلیغ می‌کنند. فکر می‌کنند لکه ننگی که از واقعه عاشورای حسینی روی پیشونی نیاکانشون مانده را می‌توانند پاک کنند اما غافل از اینکه؛

دشمنت کشت ولي نور تو خاموش نگشت / آن جلوه که فاني نشود نور خداست.

دیدگاهتان را بنویسید