شهادت کوچکترین یار امام حسین علیه السلام

احتمال دارد برای شما هم پیش اومده باشه که در ماه محرم جلوی تلویزیون نشسته‌اید و یا اینکه در فضای مجازی، ویدیویی ببینید که در نگاه اول حس و حال معنوی شما رو عوض کند. حتی بعد از تماشای یک ویدیو در اینترنت، که مادرها بچهاشونو بغل کردن و روضه حضرت علی اصغر علیه السلام رو زمزمه می‌کنند، به خود بیاید و ببینید حال و هوایتان شده شبیه همون بچه و اشک از چشات سرازیره.

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید، که چطور روضه طفل شیرخوار حضرت سید الشهدا در یک ویدیو روی شما تاثیر می‌گذارد؟ اگر مایل به دانستن اطلاعات بیشتر درباره کوچکترین شهید واقعه کربلا هستید، در ادامه با من همراه باشید تا گوشه ای از زندگینامه حضرت علی اصغر علیه السلام رو برایتان شرح دهیم.

حضرت علی اصغر ‌(ع) از تولد تا شهادت

نام مبارک حضرت علی اصغر را عبدالله، علی و عبدالله رضیع ذکر کرده‌اند. ایشان فرزند امام حسین و مادرش رباب دختر امرء القیس کلبی می‌‍باشد. رباب دو فرزند داشت که یکی از این فرزندها حضرت علی اصغر (ع) می باشد. تاریخ تولد ایشان به طور دقیق در تاریخ نگاری عاشورا نیامده و متاسفانه ما هم نتوانستیم دقیقا پیدا کنیم. اما طبق گفته‌ها این نوزاد شیرخوار در قیام حق علیه باطل در واقعه کربلا به شهادت رسید.

ماجرای شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام

وداع-امام-حسین-با-علی-اصغر

داستان رو تا اونجایی بریم جلو که دیگه یاری برای سید الشهدا (ع) نمانده بود و ابو مُخنف می‌گوید :

خود حضرت تصمیم گرفت به میدان برود. اما هم برای اینکه قوت قلبی به اهل خیمه بدهند، هم اینکه استراحتی از جنگ داشته باشند گاها به خیمه برمی‌گشتند. در یکی از این برگشتن‌ها حضرت علی اصغر را به آغوش گرفتند که با ایشان هم وداع کنند. در همین زمان عمر بن سعد دستور داد که تا وقتی که امام مشغول وداع با خانواده هست، حمله کنید. چرا که اگه امام دوباره حمله را شروع کند زنده و مرده شما هیچ فرقی نمی‌کند. (کنایه از اینکه اگه امام بیاد همه شما رو از زیر تیغ می‌گذرونه)

اینجا بود که دومین تیر سه شعبه به میدان آمد. همان تیری که حرمله برای همین لحظه سفارش داده بود. تیر را بر چله گذاشت و زِه کمان را کشید و پرتاب، و شد آنچه که نباید می‌شد.

 ” تیر به گلوی حضرت علی اصغر علیه السلام برخورد کرد. “

آن تیر نه تنها این بزرگ مرد کوچک را به شهادت رساند بلکه دردی بزرگتر به وجود امام حسین تحمیل کرد و پُشت مولا رو از غم فرزند شیرخوارش خم کرد.

امام حسین بعد از شهادت طفل شش ماهه

حضرت علی اصغر که شیرخوار بود طوری تیر به گلوی مبارک اثابت کرد، که سر ایشان به پوست گردن آویزان بود و ایشان شهید شدند. امام دستش را به زیر گلوی گل پرپرش علی اصغر برد، دست امام پر از خون شد. امام خون ها رو به طرف آسمان پرتاب کرد و فرمودند:

آن چیزی که این سختی ها را برایم آسان می کند این است که همه چیز در محضر خداوند است.

امام باقرعلیه السلام می فرمایند :

« خون‌ها به بالا رفت ولی خونی دیگه پایین نیامد. »

سبط بن جوزی می‌گوید:

بعد از شهادت طفل، امام حسین (علیه‌السّلام) شروع کرد به گریستن و گفت‌ ای خدا حکم کن بین ما و بین قومی که خواندند ما را تا یاری کنند بر ما پس کشتند ما را، پس ندایی از آسمان آمد که‌ ای حسین (علیه‌السّلام) او را رها کن، چرا که برای او شیردهنده‌ای در بهشت است.

خورازمی می‌گوید:

و حضرت با غلاف شمشیر گودالی کوچک برای آن کودک بکند. آنگاه بر جنازه خون آلودش نماز گذارد و او را دفن کرد.

قبر حضرت علی اصغر کجاست !؟

در این باره نمی‌‌شود اظهار نظر کرد. چون روایت درستی در این باره نداریم که البته روایت‌های غیر معتبری در این باره پیدا می‌شود.

اون چیزی که معروف هست اینکه بعد از حادثه خونین عاشورا که امام سجاد(ع)  با  قبیله‌ی بنی اسد برای دفن شهدا اومدن، امام سجاد (ع) حضرت علی اصغر را بر روی سینه ی سید الشهدا علیه السلام گذاشتند و ایشان را دفن کردند، ولی تنها روایتی که سند دارد این است که امام، حضرت علی اصغر را بر پشت خیمه ها دفن کردند وبیش از این چیزی برای شیعه قطعی نیست.

نتیجه‌گیری‌

شهادت و ایثار، کلماتی که از دیرباز یکی ویژگی های شیعیان در طول تاریخ بوده. شهادت سیدالشهدا (علیه السلام ) و اصحاب و فرزندان این امام بزرگوار از وقایع تلخ و گزارشات اندوهناک در حوزه تاریخ نویسی بوده است.

حضرت‌ علی‌ اصغر- طفل شش ماهه‌ای که درحادثه غم‌بار کربلا به دست یک عده جاهل مظلومانه به شهادت رسید. شهادت آن حضرت نشان داد که سنگ‌ دل‌ترین انسان‌های تاریخ از هیچکاری برحزر نیستند. از مهم‌ترین اثرات خون این شهید شیرخوار، می‌بینیم که امروزه همایش شیرخوارگان حسینی برگزار می‌شود. که باعث آگاهی تمام دنیاست به حضرت علی اصغر علیه السلام شده است.

کلام آخر

اینکه ما تمام تلاشمون رو می‌کنیم به زبانی این وقایع تلخ رو شرح بدیم که خدایی نکرده جسارتی به ساحت مقدس این بزرگواران نکرده باشیم. امیدواریم که شما هم از این نوع سبک محتوای ما خوشتان بیاید و مارا از پیشنهاد‌ها و انتقادات خودتان محروم نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید